Ekstremalni pogromcy mrozu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:25
Wchodzą do kriokomory, w której temperatura wynosi -138 stopni Celsjusza. W środku jest balia z wodą, temperatura wody wynosi około 1 stopnia. Czerpią radość z kąpieli, zanurzają nawet głowę. Prawdopodobnie są jedynymi ludźmi na świecie, którzy zrobili coś takiego.
Kriokomora
KriokomoraFoto: Gabriela Darmetko

Posłuchaj
04:39 _PR3_AAC 2020_06_23-11-25-24.mp3 Ekstremalnie zimne wyzwanie (Byle do 13/Trójka)

 

Jak to możliwe? Dla Valerjana Romanovskiego i Piotra Marczewskiego nie ma rzeczy niemożliwych.

– Najpierw schładzamy się w komorze buforowej, gdzie panuje -20 stopni Celsjusza. Potem natychmiastowo przechodzimy do komory, gdzie jest -138 stopni. Jest tam balia z wodą, która ma z kolei temperaturę 1 stopnia – mówi Piotr Marczewski.

– Gdy wychodzimy z balii z wodą przy tak niskiej temperaturze, część wody z nas odparowuje, część na nas zamarza. W tej wodzie można przebywać długo, nawet do pół godziny – tłumaczy Valerian Romanovski

– Żeby woda zamarzła, potrzeba trochę czasu, w tym przypadku nawet kilkanaście godzin. Gdy zawodnicy wchodzą do balii, rozbijają lód na powierzchni. Taka rotacja osób powoduje, że rozbija się go na bieżąco – dodaje Romanovski.

Dla naszych dzisiejszych gości, wyzwania takie, jak ultra-zimna kriokomora, to nie nowość. Piotr Marczewski od dawna zajmuje się ekstremalnym morsowaniem. Jest też instruktorem survivalu.

YouTube/Nasze Kielce

Valerian Romanowski ma na swoim koncie liczne rekordy… kolarskie. Jego głównym zajęciem obecnie jest jednak pokonywanie barier ludzkiego organizmu w ekstremalnie niskich temperaturach w ramach projektu Oswajamy Mróz.

YouTube/Valerian Romanovski

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Piotr StelmachGabriela Darmetko
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 11.25

ml

Czytaj także

"Dalej jest dzień". Filmowa refleksja do współczesnych realiów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:34
Do 7 czerwca potrwa wyjątkowa, jubileuszowa odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki temu, że w tym roku odbywa się wirtualnie, mamy szansę uczestniczyć w nim z każdego zakątka Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sweat" Magnusa von Horna – trzy dni z życia influencerki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 16:00
– To film bardzo dynamiczny, kolorowy głośny, ale w środku jest wielka potrzeba zbliżenia się – tak szwedzki reżyser Magnus Von Horn opisuje swój drugi pełnometrażowy film "Sweat", który znalazł się w tegorocznej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jako jedyny polski film w konkursie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To my, Polacy założyliśmy Hollywood!". "Pollywood" Pawła Ferdka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 16:00
– Ten film świetnie trafił w swój czas, bo pokazuje jak w bardzo ciężkich warunkach, kiedy nie dysponuje się właściwie niczym, można zbudować Fabrykę Snów – mówił na antenie Trójki Paweł Ferdek, twórca filmu dokumentalnego "Pollywood", który opowiada o polskich korzeniach amerykańskiego przemysłu filmowego.
rozwiń zwiń