Na upały… grzejnik?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 07:00
Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza. Ostatnie dni tegorocznych wakacji są dosyć zmienne. Jednak, przez niemal całe lato, cieszyliśmy się upałami. W Zielonej Górze powstało interesujące rozwiązanie, dzięki któremu łatwiej jest znosić wysokie temperatury.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ra66

Do czego służy kaloryfer? Większość z nas odpowie bez zawahania, że do ogrzewania pomieszczeń zimą. Okazuje się jednak, że może on również… chłodzić. Zielona Góra wprowadziła w życie pionierską technologię, dzięki której grzejniki pomagają w walce z letnim skwarem. A wszystko to z dbałością o środowisko. 

– Sprzedajemy chłód z ciepła sieciowego. Jest to usługa, polegająca na produkcji w agregatach absorbcyjnych chłodu z  ciepła sieciowego na miejscu u odbiorcy. Zaopatrujemy w ciepło taki agregat, który w wyniku absorbcji tworzy wodę lodową, która z kolei służy do schładzania pomieszczeń – mówi Krzysztof Kwiecień, członek zarządu Elektrociepłowni Zielona Góra.


Posłuchaj
03:58 PR3_MPLS 2020_08_26-06-27-36.mp3 Chłód z kaloryfera (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

– Są z tego duże korzyści ekologiczne. Największa to oszczędność paliwowa. Kosztuje to tyle, co ciepło pobierane w zimie na potrzeby grzewcze. Kwota nie jest wygórowana, a wręcz jest to tańsze, niż klasyczny agregat sprężarkowy. Samo urządzenie jest jednak dość drogie. To nowa technologia, która wymaga odpowiedniego rozwijania – dodaje Krzysztof Kwiecień.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć 
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 26.08.2020
Godzina emisji: 6.27

ml

Czytaj także

Zupełnie inna szkoła. Skuteczny sposób na edukację?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 18:30
Kilka miesięcy temu szesnastoletni Ryszard Kurdej powiadomił swoich rodziców o tym, że rzuca szkołę, ponieważ dostał pracę. Początkowo jego rodzice byli przerażeni. W Polsce do 18. roku życia istnieje obowiązek szkolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamiętnik z czasów zarazy". Szkoła i praca w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 19:03
Przez dwa ostatnie tygodnie większość Polaków pozostawała zamknięta w domach. W szkołach odwołano zajęcia. Bardzo wiele firm przeszło w tryb pracy zdalnej. Pozamykano kina i galerie handlowe. Jak wygląda codzienność w czasie epidemii koronawirusa? Jakie mamy zmartwienia i jakie obawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła hiszpańskiego… w każdym domu!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 10:30
Pasją Agaty Spendowskiej jest język hiszpański. Na początku uczyła swoich uczniów w tradycyjny sposób, ale kiedy zaczęło przybywać chętnych stwierdziła, że można sięgnąć po YouTuba.
rozwiń zwiń