Kiszonki, które leczą, czyli jak zachować trochę lata w słoiku

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:00
Są bardzo zdrowe, nietuczące, zaskakująco łatwe do przygotowania i właśnie teraz jest najlepszy okres, aby się w nie zaopatrzyć. Kiszonki powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/pilipphoto

"Domowe kiszonki, które leczą" "Domowe kiszonki, które leczą"

Wraz z modą na zdrowie przyszła także moda na kiszonki. I nie powinno to dziwić, ponieważ mają one wiele zalet. Po pierwsze, są bardzo zdrowe – to bogactwo witamin (zwłaszcza C, A i E), składników mineralnych i probiotyków, które korzystnie działają na nasz układ pokarmowy i odpornościowy. Po drugie, kiszonki stanowią doskonały sposób konserwowania żywności – naturalny, pozbawiony wszelkich dodatków chemicznych i zachowujący wartości odżywcze produktu. Po trzecie, do przygotowania kiszonek nie trzeba wyjątkowych zdolności kulinarnych ani wyszukanych sprzętów. I po czwarte, to idealny sposób na… zamknięcie lata w słoiku.


Posłuchaj
03:52 2020_08_29 07_42_36_PR3_na_zdrowie.mp3 Jak zachować trochę lata na zimowe miesiące? (Na zdrowie/Trójka)

 

– Chciałyśmy, jako dietetyczki, pokazać, jak łatwo jest zachować na zimę letnie warzywa. Kisić można wiele warzyw. Moim odkryciem są kiszone pomidory. Świetnie sprawdzają się rzodkiewki. Można robić różnego rodzaju miksy. W naszej książce pokazujemy kiszonki nie tylko od tej strony kulinarnej, ale też chcemy udowodnić, jak bardzo są one zdrowe – mówi Ewa Sypnik-Pogorzelska, jedna z autorek książki "Domowe kiszonki, które leczą".

W książce znajduje się 80 wyjątkowych przepisów na kiszone warzywa i owoce oraz propozycje ich wykorzystania. Autorki sięgają po tradycyjne warzywa do kiszenia, jak ogórki, kapusta, papryka i buraki, ale eksperymentują też z cebulą, cukinią, dynią, fasolką szparagową, kalafiorem, marchwią, pomidorami, rzodkiewką, białą rzodkwią i selerem korzeniowym. Kiszą jabłka, śliwki i cytryny. Co więcej, dzielą się radami i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania kiszonek. Opisują także ich niezwykłe zalety zdrowotne.

***

Tytuł audycji: Na zdrowie
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Ewa Sypnik-Pogorzelska (autorka książki "Domowe kiszonki, które leczą")
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 
8.33

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Jedzenie mięsa a środowisko. Jak się odżywiać, żeby nie szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:50
Polacy z roku na rok jedzą coraz mniej mięsa. Co ciekawe, także pandemia miała na to wpływ: aż 14 proc. z nas zadeklarowało, że podczas kwarantanny starało się ograniczać jego spożywanie. Przed nami jednak jeszcze sporo do zrobienia – W Polsce na osobę przypada prawie 62,5 kilograma mięsa w ciągu roku. To zdecydowanie za dużo – mówi Aleksandra Stanisławska, współautorka bloga "Crazy Nauka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był tegoroczny sezon na lody?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 08:45
W Polsce, mimo starań speców od marketingu, wciąż je się znacznie mniej lodów niż na Zachodzie. Jak wyglądało tegoroczne, bardzo trudne lato w naszej branży lodziarskiej?
rozwiń zwiń