Kimczi czy kapusta kiszona?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:10
Kimczi, ostra sałatka z kiszonej kapusty, zyskuje, podobnie jak cała kuchnia koreańska, popularność na świecie. Ale czy jest lepsza od naszej, rodzimej kapusty kiszonej? Oto jest pytanie!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nungning20

– Polacy to jest chyba jedyny naród, który rozumie kuchnię koreańską. Polacy lubią kiszonki, Koreańczycy też – mówi Inessa Kim, trenerka kulinarna. I śmieje się, że nasze popularne przysłowie powinno brzmieć "Polak – Koreańczyk dwa bratanki". Jednak zdania Polaków na temat wyższości kimczi nad rodzimą kapustą kiszoną, lub odwrotnie, są wyraźnie podzielone. Jednym bardziej smakuje ostry, wyrazisty smak koreańskiej kapusty, inni preferują rodzimy wariant potrawy.


Posłuchaj
03:08 2020_09_09-06-23-03_PR3_Kimczi_czy_kapusta_kiszona.mp3 Co jest lepsze: koreańska kimczi czy polska kapusta kiszona? (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

Najważniejsze jest jednak, że obie potrawy są bardzo zdrowe. – Warzywa kapustne są dla nas cenne: charakteryzują się wyższą zawartością wapnia, a po poddanniu fermentacji, także wysoką zawartością witaminy C – wylicza Diana Wolańska-Buzelska, dietetyk kliniczny. – W wyniku fermentacji powstają bakterie probiotyczne, które pozytywnie wpływają na budowanie naszej mikroflory jelitowej. A ta jak wiadomo jest w 70 procentach odpowiedzialna za naszą odporność – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 6.23

pr/ml

Czytaj także

Spaghetti na wirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 22:00
Są tacy, którzy co dzień jedzą ten makaron – ich fankami są znani aktorzy i śpiewacy, m.in. Cecylia Bartoldi, Sophia Loren, Alberto Sordi, a nawet… Audrey Hepbourn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepły, rozgrzewający "Smak pho"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:52
– Filmów na temat Wietnamczyków mieszkających w Warszawie jest bardzo mało, a widzowi są ciekawi tego tematu – mówiła w Trójce Jagoda Murczyńska, organizatorka Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Jednym z nich jest "Smak pho", który możemy oglądać na dużych ekranach od piątku 3 lipca.
rozwiń zwiń