Jesień idzie... Nie ma co się smucić

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:00
Do kalendarzowej jesieni pozostało jeszcze dwa tygodnie, jednak w Tatrach jej oznaki już są doskonale widoczne. A niektórzy górale mówią, że w wysokie partie gór lato nigdy nie dociera.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/S.Borisov

– Czuć jesień poprzez rześkość poranka, pory wieczorowej i nocy. Ten kontrast miedzy tym, jak rano jest 50C w Tatrach, ale wiadomo, że w południe w słońcu tam będzie można siedzieć w koszulce. To jest piękne: taka granica między chłodnymi nocami, a wspaniałymi jeszcze ciągle radosnymi dniami – mówi Paweł Skawiński, przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Posłuchaj
03:41 2020_09_09-06-44-13_PR3_Jesien_w_gorach.mp3 Jesień w Tatrach zaczyna się już w sierpniu (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

Dla Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, prezesa Stowarzyszenia Produktu Górskiego, jesień tatrzańska o pora wielkich spotkań z przyrodą, smakowania gór, ale też smakowania jesiennych produktów. – A więc na pewno baranina, kwaśnica, grule pieczone w watrze czy ognisku. To wszystko, co zachęca turystę do przyjazdu, do innego wypoczynku – wylicza.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 6.44

pr/ml

Czytaj także

Deszcze i upały w Tatrach – jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:20
Koniec sierpnia to tradycyjnie koniec sezonu turystycznego w Tatrach. Mimo pandemii na tatrzańskich szlakach widać prawdziwe tłumy. Ilość turystów przekłada się na ilość wypadków, które mają miejsce w Tatrach – tylko w ostatnim czasie zginęły dwie osoby. O to, jakich błędów uniknąć, zapytaliśmy ratowników TOPR-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było tegoroczne lato w Tatrach? Podsumowanie TOPR

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 08:45
Koniec wakacji to czas pierwszych turystycznych podsumowań. Ratownicy TOPR szacują, że na tatrzańskich szlakach, mimo pandemii, było więcej osób niż w latach ubiegłych.
rozwiń zwiń