Sezon na dynie rozpoczęty!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:00
Jest ich 20 odmian, w różnych kształtach, wielkościach i kolorach: m.in. hokkaido, karaibski muskat, amazonka, makarononowa, czy dynamite. Dynie są bardzo zdrowe – dosłownie nafaszerowane witaminami i minerałami.
Dynia, to warzywo, które zdecydowanie urozmaici jesienną kuchnię
Dynia, to warzywo, które zdecydowanie urozmaici jesienną kuchnięFoto: Milenie/Shutterstock

To już oficjalna wiadomość – zaczęła się jesień. Tym samym zaczął się także sezon dyniowy. Nazywana królową jesiennych warzyw, dynia jest prawdziwą bombą witaminową i mineralną: znajdziemy w niej witaminy A, B, C, E i K oraz wapń, żelazo, fosfor, cynk, sód i potas. Nic, tylko siadać i jeść!


Posłuchaj
03:17 2020_09_23 08_41_42_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Dynie – różnorodne, smaczne i bardzo zdrowe! (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

Wszyscy są zgodni, że najlepsze są pomarańczowe dynie hokkaido, które doskonale sprawdzają się zarówno jako zupa-krem czy pokrojone w kostkę do słoiczków w zalewie słodko-kwaśnej. – Nie wymaga obierania: pieczemy ją razem ze skorupą i razem ze skorupą blendujemy na zupę-krem – radzi kucharz Kuba Korczak.

Minta przestawia: dynie w Gospodarstwie Majlertów/YouTube Żywiciele

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Derczak
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 8.41

pr/ml


Czytaj także

Co wpływa pozytywnie na pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 11:35
– Stałe otaczanie się tym, co dobre, zmienia strukturę i pracę mózgu. Jest to organ magiczny i fascynujący. Zawsze potrafi przerobić dobre składniki na porcję szczęścia – mówi autorka audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 09:00
Zbieranie grzybów ma w Polsce rzeszę fanów. Ostatnie deszczowe dni spowodowały pierwszy ich wysyp w lasach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koralowa królowa i żółta księżniczka

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:00
Wrzesień to najwyższy czas, aby wzmocnić swoją odporność przed nadchodzącymi jesienią i zimą. Dlatego Grażyna Dobroń przypomina o dwóch porzuconych i niesłusznie dziś zapomnianych owocach.
rozwiń zwiń