Pieniądze na piękne oczy: czy to jest przyszłość bankowości?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:00
Jedna z wrocławskich firm proponuje nowatorskie rozwiązanie: terminal płatniczy, dzięki któremu klient zapłaci... wzrokiem. A dokładniej – dzięki niepowtarzalnemu wyglądowi swojej tęczówki. Takie urządzenia działają już w 60 miejscach na Dolnym Śląsku i podobno doskonale się sprawdzają.
Niepowtarzalny wzór tęczówki pozwala na wykorzystanie go do identyfikacji właściciela konta bankowego
Niepowtarzalny wzór tęczówki pozwala na wykorzystanie go do identyfikacji właściciela konta bankowegoFoto: Pixabay

Należy liczyć się z tym, że rewolucja w sposobie płacenia wkrótce nadejdzie, a w niektórych miejscach, np. we Wrocławiu – już jest. W tym nadodrzańskim grodzie w niektórych, specjalnie oznaczonych sklepach możemy zapłacić... wzrokiem! – Umożliwia to niepowtarzalny wygląd naszej tęczówki, którą podczas płatności klient się identyfikuje – tłumaczy Stefan Augustyn z firmy PayEye, wprowadzającej tę usługę na rynek.


Posłuchaj
02:38 2020_10_13 11_24_10_PR3_Trojka_do trzeciej.mp3 Nadchodzi era płatności biometrycznych (Trójka do trzeciej)

Pytanie najważniejsze: czy to jest bezpieczne? – Biometria z użyciem tęczówki oka uważana jest za jedną z najbardziej bezpiecznych – mówi dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. – A ponieważ są to technologie wykorzystujące obraz 3D, wydruk obrazu tęczówki lub jej jakiekolwiek makiety czy imitacje na nic się nie zdadzą – dodaje. Ale jak się okazuje, okulary czy szkła kontaktowe w płaceniu nie przeszkadzają.

Jednak identyfikacja tęczówką wkrótce może odejść do biometrycznego lamusa: – Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach odkryto nowe formy danych biometrycznych człowieka: zapach, pole magnetyczne lub... drganie palca. Powstają już terminale płatnicze, gdzie uwierzytelniamy się dotknięciem kciuka do membrany, ponieważ nasze drganie palca uzależnione jest od rytmu bicia serca, które ma charakter osobniczy – tłumaczy dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Co państwo wybierają?

PayEye. Zapłać spojrzeniem. Wrocław pierwszym miastem na świecie/YouTube Telewizja Echo24


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 11.24

pr

Czytaj także

Bezpieczeństwo finansowe. Które transakcje płatnicze będą potwierdzane kodem PIN?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:50
Już niebawem rewolucja w korzystaniu z kart płatniczych, a także z bankowości internetowej. 14 września 2019 roku wejdzie w życie dyrektywa PSD2 czyli rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące między innymi silnego uwierzytelniania klienta. Celem dyrektywy jest ograniczenie liczby oszustw związanych z usługami bankowymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele nowych pomysłów na big data w bankowości - finał hackathonów Pekao rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 15:12
Jak wykorzystać dane z kart płatniczych, aby zaprojektować funkcjonalne rozwiązanie dla klienta detalicznego? Nad takim zagadnieniem w ostatni weekend pracowało dziewięć zespołów studentów w wielkim finale serii hackathonów Banku Pekao #PekaoCoders. Wygrała drużyna, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roślinny boom. Kwiaty, swap, plakaty w Krzywym Kominie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:48
W wyjątkowym miejscu, na wrocławskim Nadodrzu odbędzie się wyjątkowa impreza, Festiwal Roślin. To wydarzenie dla miłośników przyrody, designu, zieleni i dobrego humoru. 
rozwiń zwiń