Ciekawe hobby? Pan Adam konstruuje pojazdy elektryczne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:45
Hobby może rozwijać i dawać satysfakcjonujące efekty. Przekonał się o tym pan Adam, który w czasie pandemii skonstruował własne pojazdy elektryczne: hulajnogę i rower. Jak długo pracował nad projektami? Z jakimi trudnościami musiał się zmierzyć? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W czasie społecznego lockdownu pan Adam opracował projekt, dzięki któremu samodzielnie stworzył elektroniczne jednoślady. Jak mówi, pomysł narodził się dość nietypowo. – Zaczęło się od tego, że kupiłem spawarkę i chciałem nauczyć się czegoś nowego, a że jestem elektronikiem, postanowiłem połączyć ze sobą dwie dziedziny i postawić przed sobą wyzwanie – mówił Adam Lebiedź, konstruktor e–pojazdów.

Posłuchaj
06:25 PR3_MPLS 2021_05_14-14-28-47_adam_hulajnowa.mp3 Hobby pana Adama: konstrukcja elektrycznych jednośladów (Trójka do trzeciej)

 

kurier paczka doręczenie Shutterstock 1200.jpg
Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów

Hulajnoga

– Pierwszym było stworzenie hulajnogi. Moja narzeczona na czas pandemii postanowiła zrezygnować z korzystania z komunikacji zbiorowej. Bardzo chciała mieć jednak środek transportu, którym mogłaby bezpiecznie poruszać się po mieście. Wszystkie dostępne na ryku hulajnogi elektryczne, w przystępnych cenach, miały zbyt małe kółka. Zamówiłem więc hulajnogę dla dzieci z dużymi kołami. Nabyłem też silnik znaleziony na aukcji i złączyłem je w całość – opowiadał. 

Rower elektryczny. Zdjęcie ilustracyjne Rower elektryczny. Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Rower

– Następnie zabrałem się za pojazd, który nie ma zbyt wiele wspólnego z fabrycznie rozumianym rowerem. W projekcie chciałem nawiązać do kształtu motorowerów, które były dostępne w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Nie liczyłem godzin pracy, ale od momentu wdrożenia pomysłu do czasu jego realizacji minął niespełna rok. Musiałem sporo się nagłowić i nauczyć kilku programów do projektowania. Niezbędna okazała się nie tylko spawarka, ale też drukarka 3D – dodał pan Adam. 

Hobby

– Nie przy każdym projecie trzeba korzystać ze spawarki i małych elementów. Jeśli ktoś ma inny zamysł, może użyć gotowej ramy. W internecie dostępnych jest wiele poradników, które nawet laikom pomogą przejść przez cały proces. Wszystko zależy jednak od naszych oczekiwań. Czasami trzeba gruntownie przemyśleć wiele elementów i dopasować je tak, by złożyły się w spójną całość. Efekt finalny i satysfakcja są tego warte – zagwarantował. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Adam Lebiedź (konstruktor ehulajnogi i eroweru)
Data emisji: 14.05.2021
Godziny emisji: 14.28, 14.36

zch

Czytaj także

Żeglarstwo. Celebrowanie świętego spokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:00
Aleksander Szafrański żegluje odkąd skończył 7 lat. - Mam na to dowód w postaci dyplomu dla najmłodszego urzestnika regat - śmieje się podróżnik i podpowiada, co robić, żeby pójśc w jego ślady.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielorazowe opakowania kurierskie. Eko-inicjatywa łódzkich studentów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:40
Łódzcy studenci proponują ekologiczną inicjatywę codziennego użytku. Jacek Ogarniściak i Piotr Długosz z Politechniki Łódzkiej stworzyli projekt wielorazowych opakowań kurierskich, które powstają z tzw. zielonych polimerów. Jak podkreślają, rozwiązanie to szansa na ograniczenie użycia i ponownie przetworzenie folii bąbelkowej, plastiku i makulatury. 
rozwiń zwiń