Owady pod lupą naukowców. Pomogą zatrzymać rozprzestrzenianie chorób?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:31
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odwiedzili największy park narodowy świata, znajdujący się na Grenlandii. Wszystko po to, by zbadać żyjące tam owady. Analiza ich mikrobiomu ma pomóc w leczeniu przenoszonych przez nie wirusów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Hamed Shahsavari

Profesor Piotr Łukasik oraz doktor Michał Kolasa z Uniwersytetu Jagiellońskiego poddali analizie organizmy żyjące na biegunie północnym. – Badaliśmy różne owady. Najbardziej interesował nas ich mikrobiom. Na ciele większości organizmów żyją bakterie lub grzyby. Często o nich słyszymy. Większość z nich, żyjących także na naszym ciele, jest neutralna lub pełni ważne role. Bakterie mogą pomagać nam w trawieniu lub chronić przed organizmami patogennymi. W przypadku innych organizmów, takich jak owady, pełnią jednak znaczne ważniejsze zadania w biologii – wyjaśniali naukowcy.  

Posłuchaj
03:59 PR3_MPLS 2021_10_05-12-21-46_owady.mp3 Badania mikrobiomu owadów. Co przyniosą? (Trójka do trzeciej)

 

Bakterie i owady 

– Nie mamy informacji na temat tego, jak bakterie symbiotyczne rozprzestrzeniają się w populacjach naturalnych. Dobrym przykładem jest bakteria o nazwie wolbachia. Infekuje ona około połowy wszystkich owadów. Kiedyś uważana była za pasożyta. Może ona bowiem wywoływać "seksmisję" wśród owadów i między innymi feminizować męskie osobniki. Dziś wiemy już, że działa także jako sojusznik i daje duże możliwości kolonizowania całych populacji owadów, nawet na skalę kontynentalną – mówili. 

– Okazuje się, że bakteria ta może blokować transmisję wirusów. W wielu częściach świata praktykuje się wypuszczanie komarów zarażonych wolbachią do środowiska. W efekcie obecne populacje zostają zastąpione. Takie działania można obserwować w części Azji, Australii oraz w Brazylii – dodali. 

Wpływ na środowisko 

– W wielu przypadkach mikroorganizmy symbiotyczne, czyli bakterie, mają ogromny wpływ na biologię gospodarzy. Wpływają m.in. na to, czy dany owad jest zdolny do atakowania konkretnych roślin. W chwili obecnej trwają obserwacje bakterii, które mogłyby sprawić, że pszczoły miodne byłyby bardziej odporne. Kto wie, może to właśnie jest przyszłość? – podsumowali.  

Grenlandia to przykład miejsca o najszybciej zmieniającym się klimacie i ekosystemie. Naukowcy z krakowskiego Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego spędzili dwa tygodnie w Dolinie Zackenberg, gdzie zebrali potrzebne próbki i przeprowadzili szczegółowe obserwacje.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska (Radio Kraków)
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 12.21

zch/mk

Czytaj także

Komary. Jak uniknąć ukąszeń?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 07:20
Dlaczego komary nas tak lubią? – Bo jesteśmy – śmieje się prof. Piotr Tryjanowski, zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Mamy ciepłe, odsłonięte ciało, no i białko w przyrodzie nie może się marnować, komary muszą się pożywić i przekazać geny – dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anomalie pogodowe zagrażają uprawom kawy. Czy to odbije się na cenach czarnego napoju?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 16:50
Doniesienia mówią o ulewnych deszczach w Kolumbii, które zagrażają uprawom kawy w tym kraju. Jak podaje agencja prasowa Bloomberg, Kolumbia, zaraz po Brazylii, jest drugim największym dostawcą kawy Arabica. Brazylia z kolei ma odwrotny problem, bo boryka się z suszą. Czy oznacza to, że w niedalekiej przyszłości cena jednego z najpopularniejszych napojów uderzy w portfele konsumentów?
rozwiń zwiń