Magiczne lustro naprawdę istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 22:00
W kolejnym odcinku audycji "Mój ssskarbie" poszukiwaliśmy magicznych luster, które znają odpowiedź na każde pytanie. Okazuje się, że ich ślady wiodą do Polski.
Audio
  • Natalia Grzeszczyk i jej goście podążają tropem magicznych luster (Mój ssskarbie/ Trójka)
Ludzie od starożytności przypisywali lustrom magiczną moc. Z czasem przedmiotów tych zaczęto się bać
Ludzie od starożytności przypisywali lustrom magiczną moc. Z czasem przedmiotów tych zaczęto się bać Foto: Bonnybbx/Pixabay

Aleksandra Kasprzak - kustosz w warszawskim Muzeum Narodowym - tłumaczyła, że w starożytności zwierciadła wykorzystywano do przewidywania własnego losu. Ale są też przekazy, które spowodowały, że luster się bano.

W audycji tłumaczymy, dlaczego przy śmierci któregoś z domowników przyjęło się zasłaniać lustra i skąd obyczaj, aby to samo robić przy... narodzinach.

W poszukiwaniu magicznych luster dotarliśmy do współczesnej Polski. Nie bez znaczenia okazały się miejsca utrwalone na zamieszczonych poniżej fotografiach.

foto: Natalia Grzeszczyk foto: Natalia Grzeszczyk

foto: Natalia Grzeszczyk foto: Natalia Grzeszczyk

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Goście: Aleksandra Kasprzak (kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie), Barbara Grzeszek (przewodnik turystyczny po Węgrowie i okolicach)
Data emisji: 13.07.2015
Godzina emisji: 10.15

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa

ei/mk

Czytaj także

Gdzie jest pantofelek Kopciuszka?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 13:45
Wskazówek należy szukać w starożytnym Egipcie. Tam pojawia się jedna z pierwszych opowieści o dziewczynie z nizin społecznych, która w cudowny sposób zostaje odnaleziona przez swojego przyszłego męża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie znajdziemy skarb Złotej Kaczki?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 15:20
Wiadomo, gdzie dokładnie powinniśmy dziś znaleźć Złotą Kaczkę z polskiej legendy - to wnętrza pewnego polskiego pałacu...
rozwiń zwiń