Polska współczesna Arkadia istnieje

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 14:20
Arkadia istnieje naprawdę. To nazwa wsi położonej koło Łowicza, w województwie łódzkim. W Arkadii znajdziemy piękny, romantyczny ogród w stylu angielskim.
Audio
  • Polska współczesna Arkadia istnieje (Mój ssskarbie/Trójka)
Łuk Kamienny w Arkadii
Łuk Kamienny w ArkadiiFoto: Dariusz Cierpiał/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

W XVIII wieku w wyglądzie tego ogrodu przeważał wątek sentymentalny. - To miała być kraina pasterska: owieczki, gąski, kozy, dzieci biegające w białych sukieneczkach i wiankach na głowie. Dopiero później księżna Helena (założycielka ogrodu) zaczęła się skłaniać ku charakterowi bardziej romantycznemu. Pojawiły się elementy bardziej melancholijne, mroczne - tłumaczy Agnieszka Chmielewska, ogrodnik z Ogrodu Arkadyjskiego.

Księżna żyła w swoim specyficznym świecie - sztuki, muzyki, poezji. W Arkadii powstało więc też wiele elementów, których zrozumienie było możliwe tylko po wczytaniu się w kilka pokaźnych tomów dzieł literackich.

Zapraszamy w dźwiękową wyprawę po Arkadii. Nagranie audycji jest dołączone do artykułu.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie  
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Gość: Agnieszka Chmielewska (ogrodnik z Ogrodu Arkadyjskiego)
Data emisji: 12.12.2016  
Godzina emisji: 10.20

fbi/ei

Czytaj także

Karpacka Troja - polski raj archeologiczny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 12:12
- Odkryliśmy tu ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytków. To archeologiczny raj - opowiadał w Trójce Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latające dywany istniały naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 15:07
Opowiadała o nich Szeherezada w "Baśniach z 1001 nocy". Najstarszy ponoć pochodzi z Persji i był własnością tamtejszego księcia Husajna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piekielna Dolina na Ziemi Kłodzkiej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:07
- To było miejsce, które szczególnie upodobali sobie zbójnicy - opowiadał przewodnik sudecki Leszek Majewski. Piekielna Dolina położona na Ziemi Kłodzkiej swój przydomek otrzymała ponad pięć wieków temu, w czasach wojen husyckich.
rozwiń zwiń