"Skarb z Witaszkowa" rzucił nowy blask na historię

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 12:57
- Skarby są często znaleziskami, które przesuwają o kilkaset kilometrów zasięg jakiejś kultury - mówił w Trójce archeolog Jacek Wysocki i dodał, że takie odkrycia każą pisać historię na nowo. Tak było w przypadku "skarbu z Witaszkowa".
Audio
  • Archeolog Jacek Wysocki o niezwykłym "skarbie z Witaszkowa" (Mój ssskarbie/Trójka)
Cześć tzw. skarbu z Witaszkowa
Cześć tzw. "skarbu z Witaszkowa"Foto: Wikipedia/Natyss

Pochodzący z Azji Środkowej Scyci przybyli do Europy w VIII wieku i osiedlili się w basenie Morza Czarnego. - W ciągu kolejnych 300 lat zapuszczali się na tereny Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w audycji "Mój ssskarbie" Jacek Wysocki.

Archeolog przyznał, że w czasach, gdy ludzie na dłuższych dystansach mogli przemieszczać się jedynie konno, pokonanie tysięcy kilometrów było nie lada wyczynem. A skąd wiemy, że ten azjatycki lud migrował aż tak daleko? Dowodem jest niezwykłe znalezisko z Witaszkowa koło Gubina, gdzie w XIX wieku natrafiono na związany z kulturą scytyjską zespół przedmiotów ze złota.

- Niecodzienność tego odkrycia spowodowała, że na przełomie XX i XXI wieku archeolodzy prof. Zbigniew Kobyliński i dr Louis Nebelsick postanowili odszukać miejsce, w którym na ten depozyt natrafiono - mówił ekspert i dodał, że w dokumentacji archeologicznej nie było informacji, gdzie dokładnie się on znajdował.

Przy okazji tych badań odszukano nowe niezwykłe przedmioty. By zachęcić do wysłuchania całej audycji zdradzamy tylko, że pochodziły one z Egiptu...

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie  
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Gość: Jacek Wysocki (archeolog)
Data emisji: 30.01.2017  
Godzina emisji: 10.18

pkur/ei

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Kolebce Ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 03:00
W jaskini Rising Star ok. 50 km od Johannesburga w Republice Południowej Afryki naukowcy odkryli nowy gatunek hominida - Homo Naledi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prehistoryczny bumerang w polskiej jaskini

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 14:50
Prof. Paweł Valde-Nowak od lat zajmuje się badaniem najstarszych dziejów Europy. W latach 80. w Jaskini Obłazowej na Podhalu znalazł najstarszy bumerang na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrna trąbka Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 12:31
- Na początku listopada 1922 roku Howard Carter i Lord Carnarvon odnaleźli w grobie Tutanchamona srebrną trąbkę - opowiada Wojciech Ejsmond, archeolog.
rozwiń zwiń