Inkaska księżniczka i peruwiański skarb z Niedzicy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:00
W 1946 roku w zamku zwanym niegdyś "Dunajcem" znaleziono charakterystyczne dla Ameryki Południowej pismo węzełkowe. W taki sposób zapisano informację o ukrytym inkaskim skarbie. Skąd w Niedzicy wzięła się tajemnicza wskazówka?
Audio
  • Tajemnica inkaskiego skarbu z Niedzicy (Mój ssskarbie/Trójka)
Zamek w Niedzicy skrywał inkaskie tajemnice
Zamek w Niedzicy skrywał inkaskie tajemniceFoto: Wikipedia/Klearchos Kapoutsis

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie musimy przenieść się do osiemnastowiecznej Ameryki Łacińskiej. - Podobno jeden z przedstawicieli rodu, który był spokrewniony z właścicielami zamku (w Niedzicy - red.), trafił do Peru. Tam poślubił dziewczynę z inkaskiej rodziny szlacheckiej - opowiada Andrzej Siwek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z czasem przyszło na świat ich dziecko.

Gdy dziewczynka dorosła, związała się z bratankiem ostatniego z inkaskich przywódców. Znamienne jest, że Tupac Amaru II - rzeczony wódz - w 1780 roku stanął na czele powstania Indian przeciwko hiszpańskim kolonizatorom. Bunt po trzech latach walki zostaje krwawo stłumiony. To wydarzenie kładzie się cieniem na dalszym życiu Uminy. - Księżniczka, jej mąż i synek Antonio musieli uciekać z Peru - snuje swą opowieść historyk. Za nimi wyruszają hiszpańscy agenci. Cel jest jeden.

- Uciekli do Wenecji, gdzie ich podobno wytropiono. Tam zasztyletowano męża Uminy - tłumaczy w audycji "Mój ssskarbie" Andrzej Siwek. Szczęśliwie kobiecie i jej dziecku udało się zbiec. Ostatnią nadzieją Inkaski było ukrycie się w Niedzicy - rodzinnych stronach ojca. Jednak i tam zdołali ją wytropić hiszpańscy agenci...

Co się stało z Uminą i jej synkiem? Kto i dlaczego w zamku w Niedzicy zdecydował się ukryć zapisaną pismem węzełkowym informację o skarbie? Czy udało się odnaleźć do niego drogę? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poznamy ciąg dalszy tej niezwykłej historii.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie  
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Gość: Andrzej Siwek (historyk z Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
Data emisji: 13.02.2017  
Godzina emisji: 10.18

pkur/fbi

Czytaj także

Drakula - najbogatszy wampir w historii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 10:02
Pierwotnie powieść Brama Stokera nosiła tytuł "Hrabia Wampir". Dziś bohater książki, spopularyzowany także dzięki jej ekranizacjom, znany jest jako Drakula…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co powstały labirynty? Nie chodzi o szukanie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:11
- Pierwotnie labirynt miał zawsze jakieś centrum i dotarcie do niego było najważniejsze. Tymczasem w ogrodach tworzonych na wzór labiryntów takiego miejsca najczęściej nie ma - tłumaczył w Trójce Maciej Marciniak z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król Kogut urzęduje w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 14:45
W podziemiach, na ogromnej stercie drogocennych rupieci, na złotej lancy, która służy mu za grzędę siedzi Król Kogut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie Janosik ukrył swój największy skarb?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 16:04
Karpaccy zbójnicy zdobyte przez siebie precjoza chowali w jaskiniach. Jednak najdroższym ich skarbem nie było złoto czy pieniądze, a spryt i poczucie humoru.
rozwiń zwiń