X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skrzynie, pobudzające wyobraźnię poszukiwaczy skarbów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 17:34
Skrzynia była pierwszym, wymyślonym przecz człowieka meblem. Służyła do wszystkiego: do przechowywania przedmiotów i ubrań, jako krzesło czy łóżko, a do tego łatwo można ją było przewieźć. Niektóre ze skrzyń miały mieć właściwości magiczne.
Audio
  • Magiczne kufry i skrzynie (Mój ssskarbie/Trójka)
Wystawa Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku, przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego baroku
Wystawa "Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku", przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego barokuFoto: j-fin via Foter.com / CC BY-NC-ND

Misternie wykonane, bogato zdobione i zamykane na kłódkę kryły liczne tajemnice, których ich właściciele nie chcieli ujawnić całemu światu. Symboliczne magiczne znaczenie miały mieć skrzynie cechowe. Nazywano je skarbcem bądź skrzynką-matką, co świadczyło o ogromnym szacunku w stosunku do tych mebli.

- Były to przedmioty używane przez cechy i w nich przechowywano najcenniejsze rzeczy dla danej grupy zawodowej. Ta skrzynka była używana w czasie zebrań cechowych, stawiano ją na stole, wokół którego byli zebrani rzemieślnicy i w momencie jej otwarcia zaczynało się zebranie - opowiada Małgorzata Korżel-Kraśna, kustosz wystawy "Meble od XV do XVII wieku" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

O wspaniałej kolekcji skrzyń i ich magicznych przedstawicielkach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie  
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Gość: Małgorzata Korżel-Kraśna (kustosz wystawy "Meble od XV do XVII wieku" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu)
Data emisji: 27.02.2017  
Godzina emisji: 10.15

sm/mp

Czytaj także

Na tropie poszukiwaczy skarbów. Pasjonaci i tropiciele

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 22:10
Poszukiwanie skarbów fascynuje wiele osób. Niektórzy zajmują się tym na co dzień i na dodatek robią to zgodnie z prawem. - Prowadzimy badania w miejscach, do których raczej nie trafiliby archeolodzy - mówi poszukiwacz skarbów Michał Młotek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skarb z Witaszkowa" rzucił nowy blask na historię

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 12:57
- Skarby są często znaleziskami, które przesuwają o kilkaset kilometrów zasięg jakiejś kultury - mówił w Trójce archeolog Jacek Wysocki i dodał, że takie odkrycia każą pisać historię na nowo. Tak było w przypadku "skarbu z Witaszkowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inkaska księżniczka i peruwiański skarb z Niedzicy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:00
W 1946 roku w zamku zwanym niegdyś "Dunajcem" znaleziono charakterystyczne dla Ameryki Południowej pismo węzełkowe. W taki sposób zapisano informację o ukrytym inkaskim skarbie. Skąd w Niedzicy wzięła się tajemnicza wskazówka?
rozwiń zwiń