Dowody na genialne, przedwieczne wynalazki Greków

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:00
17 maja 1902 roku archeolog Valerios Stais odkrył koła zębate z I wieku przed naszą erą. Mechanizm został znaleziony we wraku statku antycznego, odkryto go podczas poławiania gąbek. 
Audio
  • Dowody na genialne, przedwieczne wynalazki Greków (Mój ssskarbie/Trójka)
Koła zębate (zdj. ilustracyjne)
Koła zębate (zdj. ilustracyjne)Foto: Nevodka/Shutterstock.com

- Dzięki temu znalezisku przekonaliśmy się, że Grecy w I wieku przed Chrystusem wykonywali takie elementy mechaniczne, jakie zegarmistrzowie zachodnioeuropejscy byli w stanie ponownie wytworzyć w XIII stuleciu - przekonuje Jacek Rzepka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Odkryte urządzenie wskazywało ruchy ciał niebieskich, m.in. zaćmienia Słońca i Księżyca. Czy można je nazwać pierwszym w dziejach ludzkości komputerem? Wiele na to wskazuje. Mówimy o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie  
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Gość: Jacek Rzepka (Instytut Historyczny UW)
Data emisji: 5.06.2017  
Godzina emisji: 10.18

fbi/gs

Czytaj także

Skrzynie, pobudzające wyobraźnię poszukiwaczy skarbów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 17:34
Skrzynia była pierwszym, wymyślonym przecz człowieka meblem. Służyła do wszystkiego: do przechowywania przedmiotów i ubrań, jako krzesło czy łóżko, a do tego łatwo można ją było przewieźć. Niektóre ze skrzyń miały mieć właściwości magiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywamy tajemnice pierwszych dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 20:33
Dwa miliony lat temu, w epoce paleolitu, nasi przodkowie zajmowali się wędrowaniem, polowaniami i zbieractwem. W owym czasie zaczęły też powstawać pierwsze dzieła sztuki w postaci rysunków naskalnych.
rozwiń zwiń