Piernik. Słodki skarb Torunia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 16:00
Gdy wiatr wieje z zachodu, w Toruniu nie dzieje się nic. Ale gdy wieje ze wschodu, nad całym miastem roznosi się słodka woń piernika.
Audio
  • Piernik. Słodki skarb Torunia (Mój ssskarbie/Trójka)
Formy do pierników
Formy do piernikówFoto: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Toruń chyba każdemu kojarzy się z piernikiem. – Tutaj, przy ulicy Strumykowej 4, od XIX wieku funkcjonowała, największa wówczas, fabryka pierników Gustawa Weesego, który podniósł tę gałąź rzemiosła do rangi dobrze prosperującego przemysłu – mówi Małgorzata Mikulska-Wernerowicz. W znajdującym się tam obecnie muzeum można podziwiać niezwykłe eksponaty, a także przekonać się, że piernik był nie tylko słodką przekąską, ale bywało, że stawał się on materią, w której pracowali wielcy artyści.

.Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Jak długo można przechowywać pierniki? Kogo było stać na piernikowy portret? O tym można posłuchać w załączonym nagraniu audycji, do czego gorąco namawiamy!

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie
Autor: Natalia Grzeszczyk
Gość: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa, Muzeum Okręgowe w Toruniu)
Data emisji: 18.09.2017
Godzina emisji: 10.17

ml/mk

Czytaj także

Czarna zjawa na zamku w Ogrodzieńcu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 15:30
- Skarbów na zamku w Ogrodzieńcu było podobno wiele i czarny pies na pewno ich ciągle pilnuje - mówi Marek Gądek, dyrektor ds. marketingu Zamku Ogrodzienieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby na dnie morza

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 15:30
– Zaczęliśmy budować bazę danych zabytkowych jednostek pływających, które mają wybitne walory historyczne czy techniczne – mówi archeolog Robert Domżał.
rozwiń zwiń