X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historie utkane z nici. Co oznacza haft na koszuli?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 16:39
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, żeby zapisać najważniejsze uczucia i historie, wcale nie trzeba było biegle władać językiem literackim. Wystarczyło mieć dużo cierpliwości. Bezcennych efektów tej pracy szukaliśmy w warszawskim Muzeum Etnograficznym.
Audio
  • Historie utkane z nici. Co oznacza haft na koszuli? (Mój ssskarbie/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Siaivo/shutterstock.com

Jak podkreślił w audycji "Mój ssskarbie" Patryk Pawlaczyk z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, haft ludowy jest w Polsce szczególnie bogaty. Za jeden z najstarszych uważany jest haft zwany polskim szyciem.

– Gama barw jest prosta, podobnie jak figury. Mamy żółcie, trochę czerwieni, czernie. Są drzewka, słoneczko, księżyc. Te wszystkie symbole miały niegdyś funkcje amuletów. Takie było pierwsze znaczenie haftu, pełnił on funkcje magiczno-rytualne – wyjaśnił gość radiowej Trójki.

– Ornament hafciarski na koszulach miał również funkcje informujące – dodał Patryk Pawlaczyk, który opowiedział o tajemnicach, jakie kryją koszule górali Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz rękawy łowickich koszul kobiecych.

– Tkanina to dzieło ludzkich rąk. Kobieta, która ją tkała, spędzała nad nią dni, tygodnie, miesiące. Przez jej głowę przewijały się pewnie setki myśli. Część z nich została zapisana w materiale – powiedziała na antenie Trójki Agata Rychcik-Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka", koordynatorka projektu "Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości".

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji, w której Agata Rychcik-Skibiński opowiedziała także o najciekawszych wzorach, jakie widziała.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie
Autor: Natalia Grzeszczyk
Data emisji: 16.01.2018
Godzina emisji: 10.31

kk/mk

Czytaj także

Muzyka ludowa sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:57
Celem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym jest popularyzacja i ochrona muzyki ludowej. W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" gościliśmy Andrzeja Budza i Kubę Rusieckiego, laureatów festiwalu w 2017 roku.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzemiosło 2.0 to coś więcej niż moda"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:33
Współczesne rzemiosło to nie tylko tradycja, czy atrakcja turystyczna. To kawałek życia, które nas otacza a rzemieślnik to współautor rzeczy nietuzinkowych - mówiła w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń