Jak to naprawdę było z tą cegłą?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 18:00
- "Podaj cegłę" to obraz, który symbolizuje odbudowywaną Polskę Ludową. Według niektórych interpretacji jest to także ponaglenie do szybszej pracy - mówił w Trójce Zbigniew Buski.
Audio
  • Goście Barbary Marcinik odkrywają tajemnice obrazu "Podaj cegłę" (Obrazy wielkich mistrzów w Trójce)
W Trójkowej wersji obrazu wystąpili: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Piotr Baron
W Trójkowej wersji obrazu wystąpili: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Piotr BaronFoto: A. Bołdaniuk

Tematem kolejnego odcinka audycji "Obrazy wielkich mistrzów w Trójce" był obraz "Podaj cegłę", którego autorem jest Aleksander Kobzdej. Socrealistyczne dzieło powstało w 1950 r. Trójkowa wersja obrazu zdobi czerwcową kartę z naszego kalendarza.

U Kobzdeja rysy przedstawionych pracowników są słabo widoczne. Na zdjęciu w kalendarzu Trójki dokładnie widać aktorskie zdolności Agnieszki Obszańskiej, Agnieszki Szydłowskiej i Piotra Barona. Patrząc na trzy postaci na zdjęciu, goście Trójki zastanawiali się, jak wyglądała praca na planie. Można o tym posłuchać i to zobaczyć - odsyłamy do dźwięku i galerii dołączonych do tekstu. 

***

Tytuł audycji: Obrazy wielkich mistrzów w Trójce
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Bogusław Deptuła (historyk i krytyk sztuki), Zbigniew Buski (dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie), Michał Szlaga (artysta fotograf)
Data emisji: 17.07.2015
Godzina emisji: 11.15

ei/iwo

 

Czytaj także

Odkrywamy tajemnicę doktora Tulpa i trupa z obrazu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 11:00
- Młody Rembrandt próbował zrobić karierę w Amsterdamie. Cały czas nie miał jednak porządnego zamówienia. Aż nagle się pojawiło… - mówił w Trójce Piotr Sarzyński. Zapraszamy na pierwszy odcinek cyklu, w którym opowiemy o inspiracjach kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderca, naga kobieta i dziennikarze Trójki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 12:44
"Zagrożony morderca" Rene Magritte'a to jeden z obrazów, który stał się inspiracją dla twórców kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". Artur Orzech, Hirek Wrona, Tomasz Żąda i Zofia Sylwin wcielili się w bohaterów opowieści o zabójstwie z zimną krwią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiosna", czyli piękno natury według Botticellego

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 15:38
Obraz wielkiego włoskiego mistrza renesansowego stanowił punkt odniesienia dla majowej karty z Trójkowego kalendarza. - To katalog roślin - zachwyca się malarz Marek Okrasa.
rozwiń zwiń