"Wolność wiodąca lud na barykady" - niechciany grzmot...?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 12:00
Czas na październikową kartę z kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". Przed Państwem "Wolność wiodąca lud na barykady" Eugène'a Delacroix.
Audio
  • "Wolność wiodąca lud na barykady" - niechciany grzmot...? (Obrazy wielkich mistrzów w Trójce)
Jak widać, stworzenie zdjęcia na wzór oryginału obrazu musiało od niektórych członków Trójkowej ekipy wymagać wiele poświęceń...
Jak widać, stworzenie zdjęcia na wzór oryginału obrazu musiało od niektórych członków Trójkowej ekipy wymagać wiele poświęceń...Foto: Andrzej Bołdaniuk

- Obraz ten był namalowany na zamówienie, miał być ilustracją świeżo dokonanej rewolucji. Został bardzo źle przyjęty, nie spełnił oczekiwań zamawiających - tłumaczy kulisy powstania obrazu historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła. 

Kup kalendarz "Trójka w obrazach wielkich mistrzów">>>

W audycji słyszymy, jak doszło do tego, że dziś podziwiamy "Wolność wiodącą lud na barykady" jako jeden z najznamienitszy obrazów i, co podkreśla rozmówca Barbary Marcinik, "ikonę francuskich ideałów".

***

Tytuł audycji: Obrazy wielkich mistrzów w Trójce
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Bogusław Deptuła (historyk i krytyk sztuki), Michał Szlaga (artysta fotograf)
Data emisji: 31.07.2015
Godzina emisji: 11.15

fbi/kd

Czytaj także

Odkrywamy tajemnicę doktora Tulpa i trupa z obrazu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 11:00
- Młody Rembrandt próbował zrobić karierę w Amsterdamie. Cały czas nie miał jednak porządnego zamówienia. Aż nagle się pojawiło… - mówił w Trójce Piotr Sarzyński. Zapraszamy na pierwszy odcinek cyklu, w którym opowiemy o inspiracjach kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderca, naga kobieta i dziennikarze Trójki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 12:44
"Zagrożony morderca" Rene Magritte'a to jeden z obrazów, który stał się inspiracją dla twórców kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". Artur Orzech, Hirek Wrona, Tomasz Żąda i Zofia Sylwin wcielili się w bohaterów opowieści o zabójstwie z zimną krwią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz z tajemnicą w mankiecie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:55
W kalendarzu "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" kartę na marzec 2015 zdobi zdjęcie wzorowane na obrazie "Portret regentek domu starców w Haarlemie". Okazuje się, że obraz ma swoje sekrety...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiosna", czyli piękno natury według Botticellego

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 15:38
Obraz wielkiego włoskiego mistrza renesansowego stanowił punkt odniesienia dla majowej karty z Trójkowego kalendarza. - To katalog roślin - zachwyca się malarz Marek Okrasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to naprawdę było z tą cegłą?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 18:00
- "Podaj cegłę" to obraz, który symbolizuje odbudowywaną Polskę Ludową. Według niektórych interpretacji jest to także ponaglenie do szybszej pracy - mówił w Trójce Zbigniew Buski.
rozwiń zwiń