Szczyrkujemy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczyrkujemy
Tatry ze SkrzycznegoFoto: Agnieszka Obszańska

Szczyrk – Snow Fest – Magdalena Grzebałkowska vs. Komeda – Koronki – Joszko Broda – Mim – Antoni Gluza.

Plakat promujący SnowFest 2019 Plakat promujący SnowFest 2019

Jesteśmy w Szczyrku po raz pierwszy i zaznaczamy kolejny punkt na RDK-owej mapie!

Przywiódł nas tu festiwal Snow Fest, jak mawiają największy festiwal muzyki i sportów zimowych w Polsce. Zatem sprawdzamy.  Po pierwszym dniu festiwalu, ja Obszana spokojnie mogę napisać , że deska, narty, elektronika i hip-hop bardzo dobrze ze sobą grają!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 9 lutego 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 9 lutego 2019 >>>

Joszko Broda fot. Piotr Strojnowski Joszko Broda fot. Piotr Strojnowski

To także świetna okazja, by bliżej przyjrzeć się Szczyrkowi i okolicom, wyłowić historie, nieprzeciętne osobowości, postarać się złapać tutejszy rytm miejsca, które ma festiwale,  najnowocześniejsze w Polsce trasy narciarskie, a jednocześnie bogate i fascynujące tradycje.

Naszym gościem jest Igor Flejszer – szef Snow Festu, który opowie o jedynym takim festiwalu w Polsce.

https://snowfest.pl/pl/

Michał Margański i gigantyczna koronka fot. Katarzyna Zduńczyk Michał Margański i gigantyczna koronka fot. Katarzyna Zduńczyk

Na kontrze, o muzyce charakterystycznej dla Szczyrku i regionu, tej rdzennej i autentycznej, opowiada Joszko Broda. Muzyk który bardzo dużo gra, komponuje, produkuje, współpracując z czołowymi muzykami polskiej sceny, a jednocześnie pielęgnuje stare muzyczne tradycje.  Drumla, liść, słomka, trzcina, okaryna, fujary, rogi, dudy nie są mu obce, a niebawem pojawi się nowa płyta.

http://joszkobroda.pl/

Michał Margański odwiedził Antoniego Gluzę, mistrza odwołującego się do korzeni muzyki ludowej górali żywieckich, grającego na archaicznych instrumentach oraz… koniakowskie koronczarki, które heklowały chociażby dla Królowej Elżbiety II, czy Christiana Diora.

Antoni Gluza fot. Michał Margański Antoni Gluza fot. Michał Margański

Czym jest szczyrkanie? Kto kształtował historię Szczyrku? Jakie tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie? Wielokulturowość Szczyrku bada Gabriela Darmetko.

Nie zapominamy też o reszcie Polski. Spotykamy się z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki "Komeda. Osobiste życie jazzu", która zdaniem naszych słuchaczy została Książką Roku w Plebiscycie Radiowego Domu Kultury.

Jan Niebudek przeprowadza nas po scenach teatralnych i opowiada o książce "Mim" Szymona Słomczyńskiego.

Zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Gabriela DarmetkoJan Niebudek  
Data emisji: 9.02.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Polecane