Na co czekamy w polskiej kulturze?

To było specjalne wydanie audycji, które Mariusz Cieślik poprowadził prosto z Arkad Kubickiego, gdzie odbywał się Kongres Polska Wielki Projekt. Goście audycji zastanowili się, jaka przyszłość czeka nas w polskiej kulturze.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: coyot/Pixabay
O Audycji

Tytuł Kwestia kultury 2019/06/09 20:07
Prowadzący Mariusz Cieślik
Opis

– To oczekiwanie jest związane z postawą nastawienia do tego, że za chwilę coś się wydarzy czy wyłoni z przestrzeni muzyki, teatru czy książki. Te kwestie są związane z czasem. Czekać można, ale to historia oceni to, co można nazwać dziełem – mówił w audycji prof. Krzysztof Koehler. 

– Od lat potwierdza się to, że najbardziej popularni artyści żyli w okresie Młodej Polski – zaznaczył prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki. – To bardzo dobre malarstwo od strony warsztatowej. Ono nie boi się siebie samego – dodał. 

– Okres transformacji i lata 90. to czas jakiejś duchowej zapaści w Polsce. To, co pozostało nam z tego czasu, to dziwne uczucie mikromanii, czyli przeciwieństwo megalomanii. To przekonanie o własnej nędzy i o tym, że jestem biedny, słaby, nieszczęśliwy – podkreślił prof. Wawrzyniec Rymkiewicz. 

Jaka więc czeka nas przyszłość w polskiej kulturze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Goście prof. Krzysztof Koehler (literaturoznawca), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (filozof, redaktor naczelny pisma "Kronos"), prof. Andrzej Szczerski (historyk sztuki)
Playlista
Tagi

Playlista