Festiwalowo

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:00
Sztuka to sztuka – teraz go zarymuję – Survival – Big Book Festival – Halfway – Pokój z widokiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Melinda Nagy/Shutterstock.com

"Teraz go zarymuję – gramy i czytamy teksty młodzieży" "Teraz go zarymuję – gramy i czytamy teksty młodzieży"

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska zaprasza 19 czerwca… pod balkon Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4 i poleca "Teraz go zarymuję – gramy i czytamy teksty młodzieży". To podsumowanie Szkoły Reportażu dla młodzieży, którą wymyśliły pisarka Anna Cieplak i reporterka Magdalena Kicińska, a "Teraz go zarymuję" to nawiązanie .do reportażu Lidii Ostałowskiej, który ukazał się 18 lat temu i opisywał nie tylko fenomen zespołu Paktofonika, ale opowiadał o młodych ludziach i ich zmaganiu się z rzeczywistością. U nas o wydarzeniu "zarymuje" Anna Cieplak. Agnieszka Szydłowska zaprasza na wystawę w krakowskim Muzeum Etnograficznym. Kameralną wystawę Kazimierz Mann, sztuka to sztuka tworzą prace dotychczas nieeksponowane publicznie. Propozycja nie tylko dla czytelnikow książki "Artysta" autorstwa Wojciecha Manna.

17. Przegląd Sztuki Survival 17. Przegląd Sztuki Survival

"Artysta" autorstwa Wojciecha Manna "Artysta" autorstwa Wojciecha Manna

Na naszej dzisiejszej mapie także Wrocław. W przyszłym tygodniu startuje tam 17. (już) Przegląd Sztuki Survival. To jeden z największych w Polsce przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej, z co roku starannie dobranym miejscem w którym rozgrywa się główna akcja Survivalu, czyli wystawa główna. Tym razem są to budynki dawnego Szpitala Kolejowego (przedtem Szpitala Żydowskiego) zlokalizowane w dzielnicy Krzyki, przy ulicy Wiśniowej 36. To właśnie miejsce i jego historie stały się punktem wyjścia dla artystów, których prace zobaczymy we Wrocławiu. O tegorocznej edycji Survivalu, odbywającej się pod hasłem: UTAJONE, opowiada Michał Bieniek.

Tutaj można posłuchać pierwszej godziny RDK z dnia 15 czerwca >>>

Tutaj można posłuchać drugiej godziny RDK z dnia 15 czerwca >>>

W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Katowice, Szczecin i Kraków. Jan Niebudek ma dla nas przegląd premier teatralnych oraz książkę. Czytamy "Pokój z widokiem. Lato 1939 roku" Marcina Wilka. Autor książki będzie naszym gościem. Nie jedynym! Paulina Wilk i Anna Król czyli szefowe Big Book Festivalu odwiedzają nas na tydzień przed startem imprezy. Program ogłoszony i teraz zaczyna sie wielkie odliczanie… Nieco później a do tego w Białymstoku rozpocznie się kolejna odsłona festiwalu Halfway. Od 8 lat festiwal konsekwentnie podąża tą samą ścieżką. "Nie przepychając się, nie spiesząc na złamanie karku, z nikim się nie ścigając, idąc własnym rytmem. Najważniejsza jest muzyka, dlatego festiwal odrzuca wszelkie bariery – łączy w muzycznych emocjach, daje radość, pobudza wzruszenie." Odwiedza nas Ilona Karpiuk, która o festiwalu wie wszystko.

Na deser Michał Margański ma dla nas najpiękniejsze dźwięki obok ciszy… To motto wytwórni ECM, która w tym roku obchodzi 50 urodziny, świętując je na całym świecie. Na desr do kwadratu (lodowy) mamy konkurs o karnety festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Obszańska, Agnieszka SzydłowskaMichał MargańskiJan Niebudek 
Data emisji: 15.06.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.09