Czy istnieje podział na kulturę lepszą i gorszą?

Ostatnie tygodnie obfitują w głośne, komercyjne premiery kinowe. Zaczęło się od "365 dni", tydzień temu "Zenek", a niebawem na ekranach pojawi się "Bad Boy". Co łączy te produkcje? Wszystkie trzy to duże, murowane hity, które jednocześnie spotykają się z niesłychaną krytyką ze strony recenzentów.
Zenek w kinach od 14 lutego
"Zenek" w kinach od 14 lutegoFoto: TVP
O Audycji

Tytuł Kwestia kultury 2020/02/23 20:00
Prowadzący Mariusz Cieślik
Opis

Jeden z popularnych dzienników napisał wprost, że film "Zenek" to "Żenek". Mimo to, w pierwszy weekend projekcji, na film o Zenku Martyniuku wybrało się do kin ponad ćwierć miliona widzów.  Czy w związku z tym można powiedzieć, że istnieje podział na kulturę lepszą i gorszą?

– Patrząc na obecnych studentów, można zauważyć, że słuchają oni disco polo, że chcą tej muzyki. My cały czas się oszukujemy, że ta kultura jest gorsza. Może i tak jest, ale lud tego chce i kpienie z tego jest nie na miejscu – stwierdza dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz.

– Moim zdaniem, lud nie oczekuje kultury, tylko rozrywki. Disco polo nie jest zjawiskiem z szeroko pojętego gatunku kultury, tylko rozrywki. Oczywiście, rozrywka się rozpycha, chce uchodzić za kulturę. Rozumiem trochę zdenerwowanie ludzi, którzy mówią, że miejsce "Zenka" i tych, którzy go chcą, jest w remizie, a nie w operze – mówi krytyk filmowy Wiesław Chełminiak.

Goście Wiesław Chełminiak, Grzegorz Brzozowicz
Playlista
Tagi
Playlista
  • Tymon & Transistors, - Biały Miś
  • Krawczyk Krzysztof, Bartosiewicz Edyta, - Trudno tak (razem być nam ze sobą...)
  • Waglewski Bartosz, Kim Nowak, - Prosto w ogień
  • Limahl, - Never Ending Story
  • Villas Violetta, Staszewski Kazik, Kult, - Kochaj mnie, a będę twoją