Lekcje słuchania muzyki z Michałem Margańskim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:00
W "Nauce słuchania" prezentujemy wypowiedzi zawodowców, jak i amatorów. Specjalistów od słuchu, wyrafinowanych audiofilów, kolekcjonerów płyt, producentów muzycznych i psychologów badających związki muzyki z naszym nastrojem, bo przecież słuchanie to także, a może przede wszystkim, postrzeganie dźwięków przez umysł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/shutterstock.com

Mamy tu zatem wątek psychologiczny, a jeśli tak, to warto przyglądać się również aspektom koncentracji i temu, w jakich stanach umysłowych muzyka "smakuje" lepiej, a w jakich gorzej. Jak muzyka wpływa na nasze samopoczucie i wreszcie, co nam daje świadome jej słuchanie. Jak odbieramy poszczególne kompozycje, patrząc w ekran komputera, a jak podczas słuchania tradycyjnej płyty. Co się dzieje z naszym odbiorem, kiedy jednocześnie oglądamy teledysk, a co, kiedy muzyka pozbawiona jest obrazu. Co zrobić, żeby poprawić warunki do słuchania muzyki. Jak sobie "dawkować" muzykę, aby w umyśle pozostała jak najdłuższej. Co robić, żeby nie zaśmiecać nią umysłu. Jak celebrować ciszę, która wydaje się współcześnie zjawiskiem luksusowym. Wreszcie, czy trzeba wydać masę forsy, aby mieć super sprzęt, czy może są sposoby, żeby samemu stworzyć bardzo dobre warunki do słuchania ulubionych kompozycji i rzecz jasna także radia.

***

Na "Naukę słuchania" w środę (19 sierpnia) o godz. 11.30 zaprasza Michał Margański.

Czytaj także

Czy głośne słuchanie powoduje, że słyszymy więcej?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:30
Każdy z nas przynajmniej raz rozkręcił swój zestaw audio na cały regulator
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Margański o musicalowej wersji "Wojny światów"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:25
– Dziś poza słuchaniem muzyki, odbędziemy podróż w czasie – tymi słowami Michał Margański rozpoczął swoją opowieść o albumie "Wojna światów" Jeffa Wayne'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są zalety słuchania po zmroku?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:29
Muzyka podobno najlepiej "smakuje" nocą, a nadawane późną porą audycje radiowe brzmią zupełnie inaczej, momentami wręcz magicznie. 
rozwiń zwiń