Pandemia samotności. Czy na tę chorobę istnieje lekarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 01:00
Poczucie samotności w czasie walki z koronawirusem i związanej z nią kwarantanny jest szczególnie powszechne i uciążliwe. Czy na tę pandemię – pandemię samotności - istnieje jakieś lekarstwo?
Audio
  • Stowarzyszenie "mali Bracia Ubogich" w walce z samotnością wśród seniorów (Audycja Elżbiety Korczyńskiej/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Hieronymus

Na stronie stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich", które walczy z samotnością od lat, widnieje motto "Jedynym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka." Fundamentalny program stowarzyszenia nosi nazwę "Twoja obecność pomaga mi żyć". 

– Wychodzimy z założenia, że samotność jest jedną z największych chorób trapiących osoby starsze, nie tylko w Polsce i nie tylko od święta. Samotność boli każdego dnia. Gorąco zachęcamy do tego, by budować relacje z osamotnionymi starszymi ludźmi. Wielu z nich, a zwłaszcza osoby po 80., po 90. roku życia to osoby, które nie mają już przyjaciół, rodziny. W ten sposób są oni skazani na samotność, a samotne życie traci sens. Chcielibyśmy, aby wolontariusze przywracali im chęć życia – opowiada dyrektor stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" Joanna Mielczarek.

Jako że osoby starsze są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem, bezpośredni kontakt z podopiecznymi jest szczególnie ograniczony. W zastępstwie uruchomiona została specjalna infolinia, za pomocą której specjaliści walczą z samotnością seniorów za pomocą rozmowy. Często rozmowa, nawet na tematy z pozoru nieistotne, przywraca osobie starszej pogodę ducha i stabilność emocjonalną.

Stowarzyszenie "mali Bracia Ubogich" od 2002 roku walczy z samotnością, zwłaszcza wśród osób starszych i zwraca uwagę społeczeństwa na jej skalę. Niedawno opublikowało raport pt. "Samotność z koronawirusem w tle", z którego wynika, że samotnie żyjący w Polsce seniorzy mogliby zapełnić miasto wielkości Białegostoku czy Katowic.

– Bądźcie wrażliwi, czujni. Miejcie otwarte oczy. Zwracajcie uwagę na to, czy obok mieszka starszy człowiek i zapukajcie do niego lub zadzwońcie do nas. Często wracając z pracy, z zakupów, widzimy te same osoby wyglądające przez okno i mamy poczucie, że one nie robią nic innego. Może one tęsknie wyglądają za drugim człowiekiem? – apeluje Joanna Mielczarek.

***

Tytuł audycji: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Gość: Joanna Mielczarek (dyrektor stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich")
Data emisji: 01.06.2019 
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Jak jeść, by nie chorować? Filozofia żywieniowa prof. dr Andreasa Michalsena

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 01:00
Przyczyną 70 proc. chorób przewlekłych jest niewłaściwe odżywianie – twierdzi prof. dr Andreas Michalsen, internista i profesor klinicznej medycyny naturalnej, która w Niemczech jest uznawaną i szacowną dziedziną nauki wykładaną na uczelniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport "Kobiety i COVID-19". Sytuacja kobiet w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 01:00
WHO właśnie zaczyna prace nad raportem zatytułowanym "Kobiety i COVID-19", który ma pokazać, w jaki sposób COVID-19 może odwrócić podstęp w zakresie równości płci i praw kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadciśnienie tętnicze a koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 01:00
Osoby z nadciśnieniem tętniczym w czasie pandemii koronawirusa są pełne wielu obaw. Czy słusznie?
rozwiń zwiń