Premierowy koncert projektu Tęskno z kwartetem smyczkowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 09:00
W najbliższą sobotę 6 czerwca zapraszamy na premierowy koncert grupy Tęskno, która zainauguruje cykl "Port Kultury" Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Trójką. Transmisja wydarzenia, które odbędzie się w Warszawie nad brzegiem Wisły (bez udziału publiczności), od godz. 20.05 – w ramach audycji "Lista osobista" Piotra Metza.

W trakcie występu Joanna Longić zaprezentuje – wraz z przyjaciółmi oraz kwartetem smyczkowym – utwory z najnowszej płyty zatytułowanej "Tęskno".

(fot. Tęskno) (fot. Tęskno)

"Port Kultury" to cykl unikatowych koncertów organizowanych przez NCK we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia, a transmitowanych w internecie w wersji wideo (na fanpage'u Narodowego Centrum Kultury) i audio (na antenie Trójki). 

Inaugurujący cykl zespół Tęskno w trakcie występu wykona po raz pierwszy na żywo swoją aranżację utworu "Zabierz mnie do morza". Nowa wersja piosenki Adama Repuchy przygotowana została w związku ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem. Premierowe wykonanie utworu zostanie zadedykowane jednemu ze słuchaczy lub wskazanej przez niego osobie. Wokalistka Tęskno, Joanna Longić, wybierze dedykację spośród przesłanych na Facebooku propozycji.

tęskno/tęskno  między nami (live session)

Wydarzenie poprzedzi (o godz. 19.30) rozmowa redaktora Piotra Metza z Joanną Longić. Koncerty w "Porcie Kultury" są bowiem częścią plenerowych audycji "Lista osobista" radiowej Trójki. – Podobnie jak Wam, jest mi ogromnie Tęskno do grania na żywo. Leszek Możdżer opowiedział mi kiedyś o magicznym wpływie wody na muzykę i nas samych. Dlatego zaprosiliśmy naszych przyjaciół muzyków właśnie do Portu Kultury. Unikatowa sceneria pomoże stworzyć unikatowe widowisko. Zajrzyjcie koniecznie. Na razie wirtualnie – zaprasza Piotr Metz.

Koncerty w ramach Portu Kultury transmitowane będą na antenie Programu 3 Polskiego Radia oraz na Facebooku Narodowego Centrum Kultury.

***

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Muzykę wydawaną pod tym szyldem charakteryzuje natychmiast rozpoznawalne brzmienie, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. 17 kwietnia ukazała się płyta zatytułowana po prostu "Tęskno", którą poprzedziły single "Między nami", "Walc" i "Frajda". Debiutancki album "Mi" z 2018 roku pojawił się w najważniejszych zestawieniach płyt roku, a media, wbrew samej muzyce, pisały o najgłośniejszym debiucie ostatnich lat. Od tego czasu Tęskno otrzymało m.in. Mateusza Trójki i Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, regularnie wyprzedając trasy klubowe oraz pojawiło się na największych scenach w kraju i za granicą: m.in. Primavera Sound Barcelona, Open’er Festival, Colours Of Ostrava, OFF Festival Katowice, Męskie Granie.

Album "Tęskno" ukaże się 17 kwietnia nakładem wytwórni Mystic Production  (foto: mat. promocyjne) Album "Tęskno" ukazał się 17 kwietnia nakładem wytwórni Mystic Production (fot. Tęskno)