Dlaczego psom zdarza się jeść trawę?

W psiej diecie króluje mięso. Niektórzy podają swoim czworonogom także kości, ale to może się bardzo źle dla nich skończyć. Dla opiekunów wielu psów zaskoczeniem jest to, że jedzą trawę. Jedna z teorii głosi, że psy robią to tylko wtedy, gdy mają problemy żołądkowe. Czy na pewno tak jest?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Aksana Lebedz
O Audycji

Tytuł Prawdy sprawdzone 6 czerwca godz. 08:21
Autor Gabriela Darmetko
Opis

– Dosyć często spotykam się z pytaniem, dlaczego psy jedzą trawę i czy to oznacza, że boli je brzuch i że samo wymusza wymioty. Nie mamy jednoznacznych wyników badań, ale z własnej obserwacji wnioskujemy, że zjadanie trawy nie jest bezpośrednio połączone z problemami gastroenterologicznymi zwierząt – odpowiada weterynarz Magdalena Walewska. – Wszystkie kwestie, które analizujemy, obserwując naszych pacjentów, raczej kierujemy w stronę tezy, że jest to zwyczajne zachowanie zwierząt. Wilki też często podjadają elementy roślinne – dodaje specjalistka.

Jasna strona/Dlaczego psy liżą łapki oraz 26 innych psich pytań

Czy psom może zaszkodzić jedzenie kości?

Pies z kością w zębach to jedno z naszych wyobrażeń na temat zwierząt, takie samo jak kot pochylający się nad miską z mlekiem. Za częstowaniem czworonoga tym przysmakiem przemawia chęć sprawienia mu przyjemności, dobry wpływ na higienę jamy ustnej i fakt, że pupil zajęty jej obgryzaniem, prawdopodobnie nie weźmie się za obgryzanie naszych mebli i butów.

Psy i koty potrzebują posiłków mięsnych Zdjęcie ilustracyjne

Kości, zwłaszcza z kurczaka lub indyka, mogą jednak poważnie zaszkodzić zdrowiu psa, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Są drobne i łamliwe, więc pogryzione na drobniejsze kawałki mogą sprawić, że pies się zakrztusi, pokaleczy sobie dziąsła lub jego jelito zostanie przebite. Kości, które rzucamy psu, powinny być przede wszystkim miękkie i na tyle duże, by zwierzę nie mogło połknąć ich w całości. Najlepsze do tego są surowe kości cielęce i wołowe, a także naturalne gryzaki dostępne w sklepach zoologicznych.

kr/mk

Playlista
Tagi
Playlista