Czy "Mazurski wiatr" przewieje pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 15:15
Debiutanci i weterani, premiery i wspomnienia sprzed lat. Dwie godziny niezwykle zróżnicowanej muzyki oraz rozmów Tomasza Żądy z artystami. A wszystko sygnowane znakiem "made in Poland".
Harlem
Harlem Foto: mat. promocyjne

Duch Hendrixa i sample. Wojciech Garwoliński z G. Wolf gościem Tomasza Żądy
G. Wolf 1200.jpg

Tym razem pierwszą godzinę programu prowadzący zaczął od kompozycji "Piąta trzydzieści" formacji Harlem. To był bodaj pierwszy przebój tego zespołu, który od początku istnienia pojawiał się w Trójce ze swoimi kolejnymi kompozycjami i albumami.

Harlem – Piąta trzydzieści/YouTube Pomaton


– Tak wzruszająco i sentymentalnie się zaczęło, bo usłyszałem "Piątą trzydzieści": 25 lat temu ten utwór ujrzał światło dzienne. Mamy też taki moment fajny, bo ukazała się winylowa płyta "Lustra" – mówi Krzysztof "Dżawor" Jaworski – Muszę się pochwalić, że miała przepiękne recenzje w amerykańskim "Billboardzie". Cały nakład już jest u ludzi, gdzieś w ich domach – dodaje.

– "Mazurski wiatr" to nasza piosenka na lato, choć była gotowa już w maju. To był taki moment, żeby otworzyć się i serdecznie, z uśmiechem, "popandemicznie" wyjść – opowiada Trójkowy gość o nowym utworze zespołu Harlem. – Wydawało się, że już się to skończy, choć oczywiście nie jesteśmy wróżkami i tego nie przewidzimy. Natomiast piosenka bardzo ładnie się wpisuje w letnie klimaty i mamy bardzo dużo reakcji z całej Polski, że ten ciepły mazurski wiatr niesie. I może przy okazji przewieje też pandemię – kończy z nadzieją.

Harlem – Mazurski wiatr [Official Music Video]/YouTube Harlem


Posłuchaj
50:00 2021_07_10 13_07_57_PR3_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Krzysztof Dżawor Jaworski z grupy Harlem (Wykonane w Polsce - Trójka żąda debiutów)

Drugą godzinę – pod hasłem "Trójka Żąda debiutów" – rozpoczął Robert Przybysz, czyli Polaczek. Artysta multimedialny, który obok muzyki zajmuje się też fotografią i grafiką. I nie jest w tym sam: m.in. również Karol Stolarek (Bruno Schulz, mona polaski) oraz Krzysztof Grabowski (Dezerter) mają podobne zainteresowania – To chyba jest norma: ludzie, którzy mają coś w sercu i rwą się, żeby coś wyśpiewać, pokazać, imają się tego typu zajęć – komentuje Trójkowy gość. – W moim przypadku fotografia daje mi stabilność, a muzyka jest przygodą. Nie wiem, czy ja wybrałem muzykę, czy muzyka wybrała mnie, ale stało się jakieś dwa lata temu, idzie jak burza i nie mogę tego zatrzymać – tłumaczy Polaczek.

Polaczek Dzieciak/YouTube Polaczek Official


Robert Przybysz od początku kibicował zespołowi Coma, z którym teraz współpracuje. – Byłem na ich pierwszych koncertach i było fantastycznie. Kocham chłopaków i przyjaźnię się z nimi. Kiedy już napadło mnie z tą muzyką, zadzwoniłem do Rafała Matusza Matuszaka i mówię: Pomóż mi znaleźć fajnego basistę, bo mam pomysł – wspomina. – A on mówi: dawaj! Gramy razem teraz – dodaje z uśmiechem. I zapowiada na przyszły rok płytę z nowym materiałem.

Polaczek – Koniec świata (Official Video)/YouTube Polaczek Official


Posłuchaj
48:11 2021_07_10 14_08_08_PR3_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Polaczek gościem Tomasza Żądy (Wykonane w Polsce - Trójka żąda debiutów)

Lista utworów

 1. Harlem – "Piąta trzydzieści"
 2. Harlem – "Mazurski wiatr"
 3. The Party Is Over feat. Człowiek – "Pocztówka z wakacji"
 4. Linia Nocna – "W moim ogrodzie"
 5. Faceci – "Nic się nie przytrafi"
 6. Patrick The Pan – "Porozmawiajmy o emocjach"
 7. Power Of Trinity – "Chodź ze mną"
 8. Olaf Deriglasoff – "Szuwary
 9. Muchy & Halina Frąckowiak – "Papierowy księżyc"
 10. Justyna Steczkowska – "Grande Valse Brillante"
 11. Bartosz Słatyński – "Zatańczmy"
 12. Polaczek – "Dzieciak"
 13. Polaczek & Rogini – "Kosmos"
 14. Dziwna Wiosna – "Niepewność"
 15. Machina – "Stronger"
 16. B6 – "Tysiące"
 17. Non-Essentail Workers (N.E.W) – "Fire (feat. Molus)"
 18. Maria Helena – "Samoloty"
 19. Banda I Wanda – "Hi-Fi"
 20. Colin Clue – "Care For Love"

***

Tytuł audycji: Wykonane w Polsce – Trójka żąda debiutów
Autor audycji: Tomasz Żąda
Goście: Krzysztof "Dżawor" Jaworski (gitarzysta, członek grupy Harlem), Robert Przybysz (muzyk, artysta multimedialny)
Data emisji: 10.07.2021
Godziny emisji: 13.07, 14.08

pr/kr

Czytaj także

Leski i Ira – muzyczne świadectwo czasów pandemii

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 21:08
Jeden subtelny i wysmakowany, drugi ostro-gitarowy z domieszką ballad – takie są najnowsze albumy Leskiego i grupy Ira. O tym, jak powstawały obie płyty, opowiedzieli ich twórcy, goszczący w tym wydaniu audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prapremiera i premiery w Trójce: Nastroje, Nocti i L.A.W.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:00
– Ten utwór powstał dwa lata po "Lecie doskonałym", nasz styl odrobinkę ewoluował. Jesteśmy optymistycznie nastawieni do tej premiery i mamy nadzieję, że słuchaczom też się spodoba – mówiła w audycji "Trójka Żąda debiutów" Aleksandra Borak z zespołu Nastroje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedokończona rozmowa i "Pocztówka z wakacji"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 21:15
Polski Express przemierzył dziś różne gatunki polskiej muzyki. I można powiedzieć, że zaczął od wycieczki składakiem po czasach dzieciństwa. A to za sprawą niedokończonej rozmowy z Leskim sprzed kilku programów.
rozwiń zwiń