Urlop na wyspach Morza Śródziemnego

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tom Wang/shutterstock.com
O Audycji

Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/08/19 15:33
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Greckie wyspy Mykonos, Santorini i Rhodos zostały oznaczone jako obszary wysokiego ryzyka. Podobnie włoskie wyspy Sardynia i Sycylia.

Na Krecie, rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia. Oznacza to, że większa część wyspy jest już objęta dodatkowymi regionalnymi restrykcjami sanitarnymi. Obostrzenia obowiązują w regionach Chanii oraz Heraklionu i zostały przedłużone o kolejnych siedem dni. Jedynie wschodnia część wyspy nie jest objęta ograniczeniami.

Godzina policyjna trwa od 1 w nocy do 6 rano. Wychodzić z domu można jedynie w nagłych przypadkach albo jeśli pracuje się na nocne zmiany. Celem obostrzeń jest powstrzymanie lokali od urządzania imprez, podczas których gromadzą się tłumy.

Przypomnijmy, od połowy lipca wstęp do wielu miejsc wewnątrz budynków, na przykład restauracji, barów czy kin, jest możliwy tylko za okazaniem zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu, nie starszego niż trzy dni.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu czy zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Jeśli odmówimy, możemy spotkać się z odmową wjazdu. Podróżni i osoby im towarzyszące, u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2, zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, na co najmniej 10 dni. Osoby, które zachorowały mimo zaszczepienia, będą przebywały w warunkach kwarantanny 7 dni.  Warunkiem zwolnienia będzie negatywny wynik testu PCR na 1 dzień przed jej końcem. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Przydatne linki:


    Playlista