Unijny Certyfikat COVID (UCC) – co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 15:30
Komisja Europejska poinformowała, że certyfikaty COVID wydane w Macedonii Północnej, Turcji i na Ukrainie będą od piątku akceptowane w UE na tych samych warunkach, co Unijny Cerfyfikat COVID. Jednocześnie Macedonia Północna, Turcja i Ukraina zgodziły się na uznawanie UCC w przypadku podróży z krajów UE.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Jc valenzuela

Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/08/19 15:33
Prowadzący Witold Lazar
Opis

Ułatwi to podróżowanie do i z UE. Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości powiedział: "Cieszę się, że lista krajów wdrażających system oparty na unijnym certyfikacie COVID stale rośnie, a my wyznaczamy standardy na arenie międzynarodowej. Pomoże to w bezpiecznym podróżowaniu, również poza granicami Unii".

Przypomnijmy zatem: Unijny Certyfikat COVID zwany potocznie PASZPORTEM COVIDOWYM jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Od 1 lipca Unijny Certyfikat COVID jest uznawany w całej Unii Europejskiej.

W Polsce UCC można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta. Ma on dwie wersje: elektroniczną oraz tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować. Można go otrzymać również w aplikacji gabinet.gov.pl, punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Niezależnie od postaci, certyfikaty są równorzędne i zawierają ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Przydatne linki:

Zobacz więcej na temat: Trójka Witold Lazar COVID-19