Karol Kurpiński: zapomniany nauczyciel Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:15
We czwartek 16 września w Warszawie rozpocznie się, i potrwa cztery dni, I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. W pierwszej połowie XIX wieku utwory tego znakomitego polskiego kompozytora były znane i grane w całej Europie. Warto, by temu zapomnianemu z czasem artyście przywrócić należne miejsce w historii i świadomości Polaków.
Karol Kurpiński
Karol Kurpiński Foto: Polona

Stanisław Grzesiuk Bal odbudowy stolicy  Forum 1200.jpg
Stanisław Grzesiuk: pisarz naturszczyk

Karol Kurpiński i Fryderyk Chopin – to temat pierwszej edycji festiwalu, która przypada dokładnie w 190. rocznicę skomponowania słynnej „Warszawianki” (1831 r.). Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego – reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.


Posłuchaj
45:37 2021_09_12 10_12_10_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Karol Kurpiński, Jerzy Grunwald i Forum Ekonomiczne w Karpaczu (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Karola Kurpińskiego znają chyba wszyscy Polacy, ale z jednego tylko utworu: „Warszawianki”. To był nieformalny hymn wolnych Polaków do roku 1919. Wtedy zebrała się komisja i, na skutek kłótni z narodowcami, na hymn Polski wybrano „Pieśń Legionów” – przedstawia sylwetkę kompozytora Piotr Jegliński, organizator i dyrektor wydarzenia. - A poza tym Kurpiński był wielkim prekursorem muzyki polskiej. Warto pamiętać, że swego czasu był to człowiek bardzo znany. Był dyrektorem opery, twórcą i budowniczym Teatru Wielkiego w takiej formie, w jakiej go dzisiaj widzimy – wskazuje.

Jego mazurki i polonezy były grane od Rzymu, poprzez Paryż, do Petersburga. Napisał ponad 160 utworów, 4 opery, a wiele z tych kompozycji wciąż jeszcze odkrywamy. Mnie się zdarzyło to szczęście, że parę lat temu znalazłem na aukcji nieznaną mszę Karola Kurpińskiego, która nie była uwzględniona w spisie jego twórczości dodaje.

Ta właśnie msza zostanie przedstawiona pierwszego dnia w warszawskim kościele Św. Krzyża. Dlaczego właśnie tam? - Bo właśnie tutaj koncert F-moll grał młody Fryderyk Chopin, a Karol Kurpiński dyrygował wtedy orkiestrą – tłumaczy Piotr Jegliński. To ważne, aby nauczyciel i promotor Chopina był znany i doceniany.

Wstęp na I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego jest wolny, jednak trzeba się zgłosić, może się bowiem zdarzyć, że z powodów sanitarnych zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych.

Ponadto w programie:

  • rozmowa z Piotrem Dmitrowiczem, dyrektorem Muzeum im. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego;
  • Zygmunt Berdychowski opowie, co się działo na zakończonym już Forum Ekonomicznym w Karpaczu;
  • rozmowa z Jerzym Grunwaldem o jego nowej piosence.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 12.09.2021
Godzina emisji: 10.12

pr

Czytaj także

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 07:00
Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całe długie życie pod opieką muz. Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 08:45
Gra na fortepianie i pasja do muzyki połączona z pewną dyscypliną to doskonały sposób na młodość. Jako dowód Anna Popek przedstawiła nam sylwetki dwóch utalentowanych pianistek, którym, mimo sędziwego wieku, ich ukochany instrument towarzyszy do dziś. To Lidia Grychtołówna i Wanda Szajowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brzmią polskie hejnały?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 12:30
3 maja 1995 roku po raz pierwszy z wieży Zamku Królewskiego zabrzmiał hejnał warszawski. Jaka jest jego geneza? Dlaczego nie jest grany w południe, ale o 11.15 i tylko na trzy strony świata? Jak brzmią hejnały innych polskich miast?
rozwiń zwiń