X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto może zostać dawcą krwi?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 16:50
Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, legitymująca się dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wraz z adresem zamieszkania i numerem PESEL.
Kto może zostać dawcą krwi?
Foto: Glow Images/East News

Przed oddaniem krwi należy:

- być wyspanym;

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litrów płynów;

- spożyć lekkostrawny posiłek;

- ograniczyć palenie papierosów;

- nie spożywać alkoholu.

Po oddaniu krwi należy:

- unikać (w tym dniu) pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych oraz przebywania w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach;

- w przypadku pogorszenia samopoczucia poprosić o pomoc osobę z najbliższego otoczenia; połóżyć się z nogami ułożonymi wyżej lub z głową między kolanami, kilka razy głęboko zakasłać, rozluźnić odzież;

- w przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadomić telefonicznie RCKiK lub Oddział Terenowy RCKiK.

Procedura oddawania krwi:

Po przybyciu do punktu poboru krwi należy wypełnić kwestionariusz. Następnie zbadany zostanie poziom hemoglobiny. Lekarz, sprawdzając wyniki badań i przeprowadzając krótki wywiad, zdecyduje o kwalifikacji do pobrania. Po uzupełnieniu płynów będzie można oddać maksymalnie 450 ml krwi, co zajmie ok. 8-10 min. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, żeby zregenerować siły, a opuszczając punkt poboru otrzyma czekoladę.

Zobacz więcej na temat: pomoc Trójka zdrowie