Kto może zostać dawcą krwi?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 16:50
Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, legitymująca się dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wraz z adresem zamieszkania i numerem PESEL.
Kto może zostać dawcą krwi?
Foto: Glow Images/East News

Przed oddaniem krwi należy:

- być wyspanym;

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litrów płynów;

- spożyć lekkostrawny posiłek;

- ograniczyć palenie papierosów;

- nie spożywać alkoholu.

Po oddaniu krwi należy:

- unikać (w tym dniu) pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych oraz przebywania w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach;

- w przypadku pogorszenia samopoczucia poprosić o pomoc osobę z najbliższego otoczenia; połóżyć się z nogami ułożonymi wyżej lub z głową między kolanami, kilka razy głęboko zakasłać, rozluźnić odzież;

- w przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadomić telefonicznie RCKiK lub Oddział Terenowy RCKiK.

Procedura oddawania krwi:

Po przybyciu do punktu poboru krwi należy wypełnić kwestionariusz. Następnie zbadany zostanie poziom hemoglobiny. Lekarz, sprawdzając wyniki badań i przeprowadzając krótki wywiad, zdecyduje o kwalifikacji do pobrania. Po uzupełnieniu płynów będzie można oddać maksymalnie 450 ml krwi, co zajmie ok. 8-10 min. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, żeby zregenerować siły, a opuszczając punkt poboru otrzyma czekoladę.

Zobacz więcej na temat: pomoc Trójka zdrowie