Wstyd - szczególnie bolesna emocja

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 19:24
- To jedna z najtrudniejszych do zniesienia emocji. Ta przykrość związana ze wstydem to efekt działania tej samej części mózgu, która uczestniczy w bólu fizycznym - mówi dr Tomasz Czub z UAM.
Audio
  • Marcin Gutowski pyta o wstyd (Przyciasny beret/Trójka)
Dlaczego się wstydzimy?
Dlaczego się wstydzimy?Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/sevenheads

- To szczególnie bolesna emocja - dodaje gość Marcina Gutowskiego. Skąd się wzięła? - Wstyd, w korzeniach biblijnych, jest pojęciem związanym ze sferą seksualną. Ale natychmiast już w Biblii poszerza się, staje się pojęciem moralnym - tłumaczy prof. Zbigniew Mikołejko.

W audycji "Przyciasny beret" pytamy także o to, czego się wstydzimy? Dlaczego się wstydzimy? Skąd w nas wstyd? Czy jesteśmy go świadomi za każdym razem, gdy występuje?

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość:  prof. Zbigniew Mikołejko (filozof), dr Tomasz Czub (UAM), prof. Jacek Hołówka (etyk), He Qingzhen (Instytut Języka Polskiego w Warszawie), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW), Anna Dodziuk (psychoterapeutka), Adam Piotrowski (mieszkaniec Bali)
Data emisji:
31.01.2016
Godzina emisji: 11.05

mp/mc

Czytaj także

Zwierzę też człowiek? Kwestia sporna…

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 16:38
Filozofowie, psychologowie, weterynarze i słuchacze audycji "Znaki zapytania" spierali się o istotę różnicy między zwierzęciem a człowiekiem. A może to tylko "bałamutny rozdział pojęciowy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygotuj umysł do urlopu. To ważne

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:05
Psychika potrafi solidnie zepsuć urlop. Żyjąc w ciągłym pędzie nie możemy nagle się zatrzymać, dlatego do wakacji trzeba się solidnie przygotować - przestrzega psycholog Joanna Heidtman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sztuka rozmawiania. Jak ją opanować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:28
W audycji "Przyciasny beret" pytamy, czym różni się mówienie od rozmawiania. Dlaczego w naszym świecie tak wiele jest słów, a tak mało rozmowy?
rozwiń zwiń