Prof. Wojciszke tłumaczy, czym jest prawdziwa miłość

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:33
- Miłość niejedno ma imię, bo kochamy na różne sposoby. Co więcej, ta sama para kocha się na różne sposoby w zależności od momentu trwania ich związku - tłumaczył w Trójce psycholog badający relacje międzyludzkie.
Audio
  • Goście Marcina Gutowskiego analizują miłość (Przyciasny beret/ Trójka)
Okazuje się, że miłość to bardzo poważny temat dla naukowców
Okazuje się, że miłość to bardzo poważny temat dla naukowców Foto: Glow Images/East News

Aby lepiej zrozumieć miłość, naukowcy rozłożyli ją na dwa podstawowe składniki: namiętność i intymność. Psychologowie współcześni dodali do tego jeszcze zaangażowanie. - Każdy z tych trzech składników inaczej zmienia się w czasie. I zmienia się niezależnie od pozostałych dwóch - tłumaczył Bogdan Wojciszke.

Najbardziej nietrwałym elementem miłości okazuje się być namiętność. Ile lat zwykle trwa? Co się dzieje, kiedy się skończy? Czy można uczyć się miłości i czy istnieje naukowa recepta dobrego związku? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której swoimi definicjami uczuć i przeżywaniem miłości dzielą się także słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość: prof. Bogdan Wojciszke (psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW), Nikodem Pikor (Polak mieszkający na Hawajach)
Data emisji:
21.02.2016
Godzina emisji: 11.05

ei/pg

Czytaj także

Wstyd - szczególnie bolesna emocja

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 19:24
- To jedna z najtrudniejszych do zniesienia emocji. Ta przykrość związana ze wstydem to efekt działania tej samej części mózgu, która uczestniczy w bólu fizycznym - mówi dr Tomasz Czub z UAM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co komu zabawa, czyli o korzyściach płynących z uciech

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 18:00
- Kiedy człowiek się bawi, to przez jego mózg przepływają hormony szczęścia, miłości, akceptacji i zadowolenia z siebie - zapewnia Marta Miłoń z Instytutu Nowoczesnej Edukacji.
rozwiń zwiń