Na czym polega potęga interpretacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 13:25
Dlaczego te same fakty i przekazy odbieramy zupełnie inaczej? Co sprawia, że ta sama informacja przez dwie osoby może być skrajnie inaczej interpretowana? Zapytaliśmy o to ekspertów różnych dziedzin nauki.
Audio
  • Eksperci tłumacza fenomen interpretacji (Przyciasny beret/ Trójka)
Jak to się dzieje, że ta sama informacja dla dwóch osób będzie oznaczała zupełnie co innego? Okazuje się, że odpowiada za to nasz umysł
Jak to się dzieje, że ta sama informacja dla dwóch osób będzie oznaczała zupełnie co innego? Okazuje się, że odpowiada za to nasz umysł Foto: Glow Image/ East News

Psycholog społeczna prof. Krystyna Skarżyńska podkreślała, że jesteśmy różnymi ludźmi i to, co do nas dociera, odbierane jest przez pryzmat tego, co już wiemy i czego doświadczyliśmy. - Nasz umysł tak działa, że przetwarza informacje w zależności od tego, jak one mu pasują - mówiła.

Co więcej, ponieważ jesteśmy różnymi ludźmi i nasze odbiory informacji są zróżnicowane, to także wielkość zniekształceń jest rozmaita. Stoją za tym m.in. działające w naszej głowie schematy, czy tzw. potrzeba domknięcia. Goście Marcina Gutowskiego tłumaczyli w audycji m.in. na czym polegają wspomniane pojęcia i jak filtrujemy wiadomości oraz skąd bierze się tzw. efekt wrogich mediów.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość:
prof. Krystyna Skarżyńska (psycholog społeczna), Konrad Maj (psycholog), Jacek Wasilewski (językoznawca i medioznawca), prof. Henryk Domański (socjolog), dr Justyna Melonowska (filozof), Piotr Chyliński (Polak mieszkający na Filipinach), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW)
Data emisji: 10.04.2016
Godzina emisji: 11.05

ei/gs

Czytaj także

Prokrastynacja. Ciebie też dopadła?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 14:47
- Z badan wynika, że 85 proc. Polaków odkłada na później różne sprawy. Najczęściej unikamy czynności domowych - mówi dziennikarz Trójki Marcin Gutowski, który w swojej audycji przyjrzał się zjawisku prokrastynacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrażliwość - błogosławieństwo czy ciężar?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 12:30
- Zdecydowanie trudniej jest wrażliwym chłopcom niż dziewczętom. Chłopcy mają być twardzi - uważa dr Ted Zeff, autor książek i badań dot. osób o wysokiej wrażliwości.
rozwiń zwiń