Jakie prawa powinny mieć... rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 16:30
- Powinniśmy dać roślinom prawa, bo to zapewni im minimalną ochronę, jakiej dotąd nie miały. Najnowsze odkrycia pokazują, że rośliny potrafią odbierać zmiany w otoczeniu w sposób nawet bardziej wyostrzony niż ludzie - uważa prof. Michael Marder, filozof z Uniwersytetu Kraju Basków.
Audio
  • Jakie prawa powinny mieć... rośliny? (Przyciasny beret/Trójka)
Dr Marcin Zych z UW mówi w audycji, że z jednej strony człowiek ma prawo zarządzać przyrodą, a z drugiej strony wiadomo, że jesteśmy także jednym z elementów tej przyrody; elementem, który jest od przyrody uzależniony
Dr Marcin Zych z UW mówi w audycji, że z jednej strony człowiek ma prawo zarządzać przyrodą, a z drugiej strony wiadomo, że jesteśmy także jednym z elementów tej przyrody; elementem, który jest od przyrody uzależnionyFoto: Glow Images/East News

Rośliny same nie zabiorą głosu w sprawie swoich potrzeb, praw i godności, ale to nie znaczy, że człowiek może je lekceważyć. W audycji rozmawiamy o tym, jakiego rodzaju prawa powinien roślinom zapewnić człowiek. - Teraz, gdy dowiadujemy się więcej o umiejętnościach roślin, odkrywamy, że są one dużo bliżej bycia kimś, niż czymś - twierdzi hiszpański profesor. 

Czy rośliny są w pewien sposób inteligentne? Czy mają odpowiednik ludzkiego mózgu? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Goście:
prof. Michael Marder (filozof z Uniwersytetu Kraju Basków w Vitorii-Gasteiz w Hiszpanii), dr hab. Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW), Michał Gąsiorowski (dziennikarz sportowy Trójki)
Data emisji: 12.06.2016
Godzina emisji: 11.05

fbi/mk

Czytaj także

Zwierzę też człowiek? Kwestia sporna…

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 16:38
Filozofowie, psychologowie, weterynarze i słuchacze audycji "Znaki zapytania" spierali się o istotę różnicy między zwierzęciem a człowiekiem. A może to tylko "bałamutny rozdział pojęciowy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy i ich nieprawdopodobne badania

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:44
Jak skręcają się męskie włosy układane w kok? Czy solić frytki czy lepiej je słodzić? Jak nawiguje żuczek-gnojowniczek turlając swoją kulkę? Jak przemieszcza się w żołądku połknięty telefon komórkowy?
rozwiń zwiń