X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie prawa powinny mieć... rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 16:30
- Powinniśmy dać roślinom prawa, bo to zapewni im minimalną ochronę, jakiej dotąd nie miały. Najnowsze odkrycia pokazują, że rośliny potrafią odbierać zmiany w otoczeniu w sposób nawet bardziej wyostrzony niż ludzie - uważa prof. Michael Marder, filozof z Uniwersytetu Kraju Basków.
Audio
  • Jakie prawa powinny mieć... rośliny? (Przyciasny beret/Trójka)
Dr Marcin Zych z UW mówi w audycji, że z jednej strony człowiek ma prawo zarządzać przyrodą, a z drugiej strony wiadomo, że jesteśmy także jednym z elementów tej przyrody; elementem, który jest od przyrody uzależniony
Dr Marcin Zych z UW mówi w audycji, że z jednej strony człowiek ma prawo zarządzać przyrodą, a z drugiej strony wiadomo, że jesteśmy także jednym z elementów tej przyrody; elementem, który jest od przyrody uzależnionyFoto: Glow Images/East News

Rośliny same nie zabiorą głosu w sprawie swoich potrzeb, praw i godności, ale to nie znaczy, że człowiek może je lekceważyć. W audycji rozmawiamy o tym, jakiego rodzaju prawa powinien roślinom zapewnić człowiek. - Teraz, gdy dowiadujemy się więcej o umiejętnościach roślin, odkrywamy, że są one dużo bliżej bycia kimś, niż czymś - twierdzi hiszpański profesor. 

Czy rośliny są w pewien sposób inteligentne? Czy mają odpowiednik ludzkiego mózgu? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Goście:
prof. Michael Marder (filozof z Uniwersytetu Kraju Basków w Vitorii-Gasteiz w Hiszpanii), dr hab. Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW), Michał Gąsiorowski (dziennikarz sportowy Trójki)
Data emisji: 12.06.2016
Godzina emisji: 11.05

fbi/mk

Czytaj także

Zwierzę też człowiek? Kwestia sporna…

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 16:38
Filozofowie, psychologowie, weterynarze i słuchacze audycji "Znaki zapytania" spierali się o istotę różnicy między zwierzęciem a człowiekiem. A może to tylko "bałamutny rozdział pojęciowy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy i ich nieprawdopodobne badania

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:44
Jak skręcają się męskie włosy układane w kok? Czy solić frytki czy lepiej je słodzić? Jak nawiguje żuczek-gnojowniczek turlając swoją kulkę? Jak przemieszcza się w żołądku połknięty telefon komórkowy?
rozwiń zwiń