X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbrodnia dotknęła także rodziny [11 października 2010]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 12:26
Katyń, to blisko 22 tysiące pomordowanych jeńców wojennych i osób cywilnych. Historycy przypominają o represjach, jakie spotkały ich rodziny.
Audio
Katyń
KatyńFoto: fot: R. Małkiewicz/PR

W księgarniach ukazała się właśnie książka Andrzeja Przewoźnika "Katyń. Zbrodnia. Prawda. Pamięć”. Traktował ją jako dzieło swego życia. To opowieść o zbrodni katyńskiej, jej przyczynach, przebiegu i skutkach oraz historia "kłamstwa katyńskiego".

Czy zbrodnia katyńska w jakiś szczególny sposób dotyczyła mieszkańców Kresów, czy też stali się oni ofiarami jedynie z racji miejsca swojego zamieszkania?

Historyk, dr Leszek Pietrzak uważa, że ludobójstwo katyńskie jest symbolem wszystkich zbrodni, które wydarzyły się w czasie II wojny światowej na Kresach. Wśród 22 tysięcy zamordowanych sporą część stanowili Kresowiacy, choć nie ma dokładnych statystyk.
- Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z nadreprezentacją osób z Kresów Wschodnich wśród oficerów z obozów Starobielsk i Kozielsk, policjantów z Ostaszkowa oraz więzień tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi – potwierdził dr Witold Wasilewski, historyk.

Los rodzin, które pozostały, był dużo gorszy niż rodzin więźniów ze strefy wpływów niemieckich. Było mnóstwo szykan i represji, a za najbardziej spektakularny ich objaw uznać można tzw. wywózkę katyńską. – Miała miejsce w nocy 13 kwietnia 1940 r. i dotknęła rodzin ofiar katyńskich, które pozostawały pod okupacją rosyjską – powiedział dr Wasilewski. Zastosowano tu kryterium pokrewieństwa, kilka tysięcy osób z najbliższych rodzin, zostało wywiezionych do północnego Kazachstanu, gdzie panowały bardzo ciężkie warunki życia.

Ilu z nich nie powróciło? Jaka jest kwalifikacja zbrodni katyńskiej w obliczu prawa międzynarodowego? O historii oraz aktualnym stanie wiedzy na temat wydarzeń w Katyniu w audycji „Trójka na Kresach”. Zapraszamy.

 

Audycji "Trójki na Kresach" można słuchać na antenie Trójki w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 19.05.

(asz)

Czytaj także

Grzegorz Hofman o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 08:01
Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie wyraził nadzieję, że uroczystości upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej odbędą się godnie. Grzegorz Hofman liczy, iż z ust premiera Władimira Putina padną słowa, które pozwolą na pojednanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń. Zbrodnia, prawda pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 12:20
Ukazała się książka autorstwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń według Andrzeja Przewoźnika

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 08:00
Andrzej Przewoźnik niemal całe swoje życie walczył o prawdę i pamięć o Katyniu. Przez lata zbierał materiały do własnej książki na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rząd też skarży Rosję za Katyń

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 07:50
Polski rząd przyłączył się do skargi rodzin katyńskich zarzucających Rosji między innymi utrudnianie dostępu do akt dotyczących zbrodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Racja stanu wymaga wyjaśnienia zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 14:44
Właśnie takiego działania wymaga polska racja stanu - komentuje profesor Antoni Dudek decyzję rządu o wsparciu rodzin katyńskich.
rozwiń zwiń