X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polonia na Haiti. Europejscy biali murzyni

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 14:17
Haitańska Polonia to potomkowie 5-tysiecznego legionu Henryka Dąbrowskiego wysłanego przez Napoleona do stłumienia powstania na Santo Domingo, dzisiejszej wyspie Haiti. - Mówi się o nich oryginalnie europejscy biali murzyni - mówił w swojej audycji Wojciech Reszczyński.
Audio
  • Rozmowa o historii i obecnej sytuacji Polonii na Haiti (Trójka na poważnie/ Trójka)
Państwo Haiti zajmuje zachodnią część wyspy Haiti, a także kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp na Morzu Karaibskim
Państwo Haiti zajmuje zachodnią część wyspy Haiti, a także kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp na Morzu KaraibskimFoto: pixabay/tpsdave

- Historia Haiti i Polaków na Haiti jest dość skomplikowana - przyznała Zofia Pinchinat-Witucka, córka Polki i Haitańczyka, przewodnicząca Fundacji Polska-Haiti. Podróżniczka Elżbieta Szybińska podkreślała natomiast, że na początku wyspa zamieszkana była przez Indian. - Pierwsi kolonizatorzy, czyli Hiszpanie, mieli zamiar zabić tych ludzi, bo byli dla nich niebezpieczni, zbyt dobrze znali teren, który oni zamierzali podbić - mówiła Elżbieta Szybińska.

Jak wyglądały późniejsze losy Haiti i tamtejszej Polonii? Jak obecnie wygląda sytuacja? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie  
Prowadzi: Wojciech Reszczyński  
Gość: Zofia Pinchinat-Witucka (córka Polki i Haitańczyka, przewodnicząca Fundacji Polska-Haiti), Elżbieta i Krzysztof Szybińscy (filmowcy i podróżnicy)
Data emisji: 21.11.2016  
Godzina emisji: 0.05

ei/fbi

Czytaj także

XVII wiek - czyli trudny i fascynujący czas dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 22:50
- Henryk Sienkiewicz był zafascynowany wiekiem XVII, bo był to bardzo burzliwy okres. W zasadzie co dziesięć lat dochodziło do kataklizmu wojennego - mówi publicysta Jacek Wegner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bronić dobrego imienia Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 14:20
- Przez wszystkie lata III RP ze zdumieniem dostrzegałem, że polski patriotyzm i tradycja nie są tym, co tzw. mainstream uważa za warte docenienia - mówi Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
rozwiń zwiń