X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inżynierowie w służbie narodu – część II

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 23:20
W stulecie odzyskania niepodległości ponownie wracamy do życiorysów i osiągnięć naukowych Polaków, którzy z sukcesem zapisali się w historii światowej i polskiej techniki.
Audio
  • Polscy inżynierowie XX wieku cz. 2 (Trójka na poważnie)
Konstruktor lotniczy inżynier Szczepan Grzeszczyk (z lewej) dogląda prac wykończeniowych przy szybowcu (Warszawa, lipiec 1937)
Konstruktor lotniczy inżynier Szczepan Grzeszczyk (z lewej) dogląda prac wykończeniowych przy szybowcu (Warszawa, lipiec 1937)Foto: NAC

inzynier 1200.jpg
Inżynierowie w służbie narodu

Szczególnie dumni możemy być z II Rzeczypospolitej, do budowy której stanęli w olbrzymiej większości polscy naukowcy rozrzuceni wcześniej po świecie. Także po utracie państwa ponownie zasilili szeregi aliantów przyczyniając się do klęski III Rzeszy.

O ich osiągnięciach opowiedział prof. Bolesław Orłowski – historyk techniki, współautor czterotomowej, jedynej jak dotąd encyklopedii-słownika dokumentującego sukcesy Polaków na niwie techniki i wynalazczości.

– Koncepcja ducha czasów jest troszeczkę inna. Lepiej by było, gdybyśmy się wzorowali właśnie na polskich wybitnych inżynierach, niż ulegali modom dzisiejszym – podkreśla Bolesław Orłowski, historyk techniki.

W jaki sposób polscy inżynierowie zapisali się na kartach historii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie   
Prowadzi: Wojciech Reszczyński   
Gość: prof. Bolesław Orłowski (historyk techniki)
Data emisji: 18.07.2018
Godzina emisji: 22.05

kw

Czytaj także

Jerzy Terpiłowski – pisarz, który przewidział przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 00:00
Jerzy Terpiłowski, pisarz, dramaturg i tłumacz, inspiracje do swoich powieści czerpie z podróży. – Moja psychika potrzebuje coś bardzo ostrego, bym później mógł o tym pisać – mówi w audycji "Trójka na poważnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce Polski w Europie według Schumana

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 00:05
Bardzo aktywnie działają środowiska skupione wokół wizji Europy Roberta Schumana, współzałożyciela Wspólnoty Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są współczesne media w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 00:00
Gościem tego wydania audycji "Trójka na poważnie" był prezes wydawnictwa Biały Kruk, dziennikarz i publicysta Leszek Sosnowski.
rozwiń zwiń