X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niechlubna historia Rakowieckiej 37

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 23:00
Tak, jak w czasie niemieckiej okupacji, słowo "Pawiak" brzmiało niezwykle złowrogo, tak w okresie wczesnego PRL, słowem wywołującym strach przed komunistami było "Rakowiecka".
Audio
  • Historia więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (Trójka na poważnie)
Budynki mieszczące Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie
Budynki mieszczące Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w WarszawieFoto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

Na ulicy Rakowieckiej, pod numerem 37 znajdowało się więzienie, w którym likwidowano wrogów narzuconego w Polsce po wojnie sowieckiego systemu. To kolejna polska Golgota – miejsce męczeństwa polskich patriotów, a dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– 11 kwietnia 1983 roku zostałem aresztowany i osadzony na Rakowieckiej. Dla mnie to niezwykle ważna historia i gdyby ktoś mi powiedział, że wrócę tam w zupełnie innej roli, to puknąłbym się w głowę. Pamiętać należy jednak, że w stosunku do tego, co przeżyli Wyklęci, pobyt w tym areszcie w trakcie Stanu Wojennego to było sanatorium – opowiada Jacek Pawłowicz, wówczas członek podziemnej "Solidarności", obecny dyrektor Muzeum.

– Wiele historii związanych z Rakowiecką do dziś budzi grozę. Ilekroć jestem obok tych murów, zawsze czuję emocje i dreszcze. Domyślam się, co odczuwał mój ojciec, zwłaszcza, gdy znajdował się w tak zwanym "pałacu cudów", czyli najgorszej ówcześnie katowni – dodaje Tadeusz Płużański, historyk i syn prof. Tadeusza Płużańskiego, który odbywał karę w mokotowskim więzieniu w latach 1948-56.

Jak bardzo tragiczna historia więzienia przy ul. Rakowieckiej wpłynęła na losy całego Mokotowa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi:
Wojciech Reszczyński
Goście: Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk i publicysta)
Data emisji: 17.04.2019
Godzina emisji:
 22.04

ml/gs

Czytaj także

Od "sportowania" do sportu wyczynowego, czyli historia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:00
Uczestnictwo w olimpiadach uznawane jest za jeden z wyznaczników pozycji międzynarodowej państwa. Dopuszczenie do udziału w nich to jeden z dowodów uznania państwa przez wspólnotę międzynarodową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kino dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 23:14
Industrializacja, migracja ze wsi do miast, wolny czas – to tylko część czynników, które przyczyniły się do pojawienia się filmowego odbiorcy.
rozwiń zwiń