Niechlubna historia Rakowieckiej 37

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 23:00
Tak, jak w czasie niemieckiej okupacji, słowo "Pawiak" brzmiało niezwykle złowrogo, tak w okresie wczesnego PRL, słowem wywołującym strach przed komunistami było "Rakowiecka".
Audio
  • Historia więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (Trójka na poważnie)
Przeprowadzenie zostało powierzone Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Nz budynki mieszczące Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie
Przeprowadzenie zostało powierzone Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. N/z budynki mieszczące Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w WarszawieFoto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

Na ulicy Rakowieckiej, pod numerem 37 znajdowało się więzienie, w którym likwidowano wrogów narzuconego w Polsce po wojnie sowieckiego systemu. To kolejna polska Golgota – miejsce męczeństwa polskich patriotów, a dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– 11 kwietnia 1983 roku zostałem aresztowany i osadzony na Rakowieckiej. Dla mnie to niezwykle ważna historia i gdyby ktoś mi powiedział, że wrócę tam w zupełnie innej roli, to puknąłbym się w głowę. Pamiętać należy jednak, że w stosunku do tego, co przeżyli Wyklęci, pobyt w tym areszcie w trakcie Stanu Wojennego to było sanatorium – opowiada Jacek Pawłowicz, wówczas członek podziemnej "Solidarności", obecny dyrektor Muzeum.

– Wiele historii związanych z Rakowiecką do dziś budzi grozę. Ilekroć jestem obok tych murów, zawsze czuję emocje i dreszcze. Domyślam się, co odczuwał mój ojciec, zwłaszcza, gdy znajdował się w tak zwanym "pałacu cudów", czyli najgorszej ówcześnie katowni – dodaje Tadeusz Płużański, historyk i syn prof. Tadeusza Płużańskiego, który odbywał karę w mokotowskim więzieniu w latach 1948-56.

Jak bardzo tragiczna historia więzienia przy ul. Rakowieckiej wpłynęła na losy całego Mokotowa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi:
Wojciech Reszczyński
Goście: Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk i publicysta)
Data emisji: 17.04.2019
Godzina emisji:
 22.04

ml/gs

Czytaj także

Od "sportowania" do sportu wyczynowego, czyli historia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:00
Uczestnictwo w olimpiadach uznawane jest za jeden z wyznaczników pozycji międzynarodowej państwa. Dopuszczenie do udziału w nich to jeden z dowodów uznania państwa przez wspólnotę międzynarodową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kino dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 23:14
Industrializacja, migracja ze wsi do miast, wolny czas – to tylko część czynników, które przyczyniły się do pojawienia się filmowego odbiorcy.
rozwiń zwiń