Zmienne układy na niezmiennej przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 17:50
O przedmiocie zainteresowania i metodach badawczych geopolityki mówili goście audycji „Trójka na poważnie”.
Audio

Instytut Geopolityki został założony 23 czerwca 2007 r., czyli już po wejściu Polski w struktury NATO i Unii Europejskiej. – Nasz kraj stanął wtedy przed wyzwaniem nowego określenia samoświadomości strategicznej – powiedział Leszek Sykulski, prezes Instytutu i red. nacz. „Przeglądu geopolitycznego”.

Placówka jest zaliczana do tzw. think tanków, czyli organizacji pozarządowych biorących udział w publicznych dyskusjach na ważne społecznie tematy i posiada charakter apolityczny. - Dziedzina, którą się zajmujemy oznacza badanie zmiennych układów politycznych na niezmiennej przestrzeni – za prof. Leszkiem Moczulskim powtarzają założyciele IG.

Ronald Lasecki, ekspert komisji badań wschodnich Instytutu Geopolityki podkreślił, że nauka ta koncentruje się na badaniu realnych interesów w konkretnej przestrzeni. - To splecenie analizy politycznej i analizy środowiska geograficznego, które jest tłem dla procesów politycznych i dla instytucji politycznych – dodał.

W audycji poruszono następujące tematy: związek Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej, o Unii Europejskiej jako projekcie geopolitycznym, o bezpieczeństwie energetycznym jako kategorii geopolitycznej, a także o terroryzmie i zagrożeniach XXI wieku związanych z rewolucją informacyjną. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Wspólnie z gośćmi „Trójki na Poważnie” zapraszamy do uczestnictwa w III Zjeździe Geopolityków Polskich. Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 października 2010 r. we Wrocławiu. Miejsce i program Zjazdu na stronach Instytutu.


Audycji „Trójka na poważnie” można słuchać w każdą środę o 21:00.

(asz)

Czytaj także

Solidarność gazowa kością niezgody w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 00:25
Opóźniają się prace nad unijnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa energetycznego i europejskiej solidarności gazowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozszerza wpływy. Zachód bez koncepcji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2010 23:15
Rosja chce sfinlandyzować leżące między nią a Unią Europejską byłe republiki ZSRR, a Zachód nie ma koncepcji ani woli zapobieżenia temu - to teza amerykańskiego politologa Rona Asmusa, szefa Centrum Transatlantyckiego w Brukseli, eksperta German Marshall Fund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina nie chce już do NATO, nadal chce do UE

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2010 14:10
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uchwaliła w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej, z którego wykreślono dążenie Kijowa do członkostwa w NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokój w Czeczenii to fikcja"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 12:37
Rosyjskie władze poinformowały o zabiciu czterech rebeliantów, którzy zaatakowali budynek parlamentu Czeczenii.
rozwiń zwiń