Wielka narodowa manifestacja wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka narodowa manifestacja wolności
Artur Grottger, Cykl "Polonia", IV. Bitwa Foto: Wikipedia/domena publiczna

Goście "Trójki na poważnie" omówili mało znany aspekt polityczno-wojskowy powstania styczniowego, a przypomniany choćby dzięki wydaniu reprintu dzieła Józefa Piłsudskiego "22 stycznia 1863", czy książki Bogusława Szwedo "Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari".

Posłuchaj

"Trójka na poważnie" - 27 lutego 2013
+
Dodaj do playlisty
+

Powstanie styczniowe to czyn zbrojny, ale i pierwsza po wielu latach wielka narodowa manifestacja wolności. Żołnierzy wyklętych znajdziemy także wśród tamtych powstańców, tak jak sto lat później znaleźli się Polacy, którzy wybrali wilczy szlak. O nich też była mowa w audycji w przeddzień święta państwowego, 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Powstanie styczniowe - zobacz serwis specjalny >>

Prof. Janusz Odziemkowski przybliżył atmosferę, jaka panowała w Polsce 150 lat temu, działalność wielkiej emigracji,  budzące się w Europie ruchy niepodległościowe i oczekiwania związane z nowym carem - Aleksandrem II, nazywanym także w literaturze rosyjskiej ostatnim wielkim carem Rosji, który ma pomysł na reformę imperium.

Bogusław Szwedo mówił o podziale na "białych" i "czerwonych" oraz działaniach obu stronnictw. Goście Wojciecha Reszczyńskiego omówili powstanie styczniowe od strony organizacyjnej, wojskowej, militarnej. Bogusław Szwedo nakreślił sylwetki uczestników powstania. - Byli to gimnazjaliści, studenci, właściciele ziemscy, oficjaliści, rzemieślnicy - wyliczał.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis specjalny>>

Czy powstania narodowe były potrzebne, jak wyglądała branka do rosyjskiego wojska oraz jak Europa zareagowała na powstanie styczniowe? Dowiesz się słuchając całej audycji, którą przygotował i prowadził Wojciech Reszczyński .
"Trójki na poważnie" można słuchać w każdą ostatnią środę miesiąca między północą a godz. 2.00

''

Polecane