Barbara Wachowicz o pięknych kartach polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 15:10
Twórczość literacka Barbary Wachowicz oraz jej wyjątkowa w polskiej kulturze aktywność naukowa, edukacyjna, artystyczna stanowi przepiękny ukłon w stronę Polski patriotycznej.
Audio
  • Barbara Wachowicz opowiada o pięknych kartach polskiej historii (Trójka na poważnie)
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Po prawej kolejno kamienice pl. Kazimierza Wielkiego 8 i 10.
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Po prawej kolejno kamienice pl. Kazimierza Wielkiego 8 i 10.Foto: Stefan Bałuk, źr. Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 76 no ISBN/Wikipedia/domena publiczna

Dzięki niej nasi bohaterowie narodowi, wybitni twórcy literatury stają się nam jeszcze bliżsi. W ten sposób doskonale poznaje się historię, literaturę, Polskę. Jak podkreśla gość Wojciecha Reszczyńskiego to dziadkowie uczyli ją, że "historia, to jest dziś" zaszczepiając jej do niej miłość. 

W wyjątkowych, pod każdym względem, gawędach Barbary Wachowicz odżyją fascynujące postacie: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, bohaterowie "Kamieni na szaniec” i Powstania Warszawskiego – Harcerze Szarych Szeregów – Żołnierze Batalionu ”Zośka” z Krzysztofem Baczyńskim na czele.

"Trójki na poważnie" można słuchać w każdą ostatnią środę miesiąca między północą a godz. 2.00

Zobacz więcej na temat: historia Polski patriotyzm

Czytaj także

Powstanie styczniowe - bitewny i duchowy zryw do wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 02:00
- Powstanie styczniowe było wydarzeniem, które wyrastało z tradycji umiłowania przez Polaków wolności. Szansy na powodzenie nie miało, ale musiało zaistnieć - uważa Jan Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka narodowa manifestacja wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 16:05
Goście "Trójki na poważnie" omówili mało znany aspekt polityczno-wojskowy powstania styczniowego, a przypomniany choćby dzięki wydaniu reprintu dzieła Józefa Piłsudskiego "22 stycznia 1863", czy książki Bogusława Szwedo "Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari".
rozwiń zwiń