X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ojczyzna jest najpierw ojcowizną"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 15:19
- Żyło się Polską w jej wydaniu autentycznym, a więc obejmującym naszą historię i kulturę - wspomina swoje dzieciństwo i rodzinne historie prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Audio
  • "Ojczyzna jest najpierw ojcowizną" (Trójka na poważnie)
Godło Polski
Godło PolskiFoto: Zygmunt Kamiński/wikipedia

Prof. Piotr Jaroszyński przez wiele lat był uczniem, a następnie współpracownikiem o. Mieczysława A. Krąpca OP. Obecnie aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury polskiej w ojczyźnie oraz licznych środowiskach polonijnych w świecie.

- Ojczyzna jest najpierw ojcowizną, a ojcowizna to jest ziemia, która należała od pokoleń do rodziny. Czym może być dla nas ojczyzna, jeśli nas pozbawiono ojcowizny, bo przecież  na tym polegały wywózki na Syberię - tłumaczy rozmówca Wojciecha Reszczyńskiego.

Gość "Trójki na poważnie" zaznacza, że dla Polaka, który jest świadomy swoich korzeni i który poprzez kulturę zanurza się w dzieje ojczyste - ojczyzna będzie zawsze rozdarta, dlatego że ojcowizna jest rozdarta, bo została nam wydarta.

- Żeby odzyskiwać tę ojczyznę musimy jeszcze bardziej sublimować tę tragedię, która ma miejsce - w postaci coraz głębszego i bardziej wiernego odczytywania naszych dziejów, kultury, tożsamości, tak żeby rekonstruować naszą wizję przyszłości - wyjaśnia prof. Jaroszyński.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Wojciecha Reszczyńskiego.

Czytaj także

Wielka narodowa manifestacja wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 16:05
Goście "Trójki na poważnie" omówili mało znany aspekt polityczno-wojskowy powstania styczniowego, a przypomniany choćby dzięki wydaniu reprintu dzieła Józefa Piłsudskiego "22 stycznia 1863", czy książki Bogusława Szwedo "Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Wachowicz o pięknych kartach polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 15:10
Twórczość literacka Barbary Wachowicz oraz jej wyjątkowa w polskiej kulturze aktywność naukowa, edukacyjna, artystyczna stanowi przepiękny ukłon w stronę Polski patriotycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rajd Katyński. "Dzięki Tobie moja pasja motocyklowa ma sens"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:00
Wiktor Węgrzyn – jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. To właśnie jemu udało się wcielić w życie marzenie księdza Prałata Zdzisława Peszkowskiego, cudem uratowanego z "Golgoty Wschodu", o stałej łączności duchowej nowych pokoleń Polaków z miejscami wiecznego spoczynku tysięcy naszych Rodaków pomordowanych na "nieludzkiej ziemi".
rozwiń zwiń