OFF Festival 2017: UK i USA u nas znowu razem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 20:00
Od kultowych pieśniarzy zza oceanu, po nowe nadzieje zza kanału. Conor Oberst, Arab Strap, Thee Oh Sees, Sheer Mag, Ulrika Spacek, Anna Meredith, LVL UP – oto kolejni goście tegorocznego festiwalu.
Audio
  • OFF Festival 2017: UK i USA u nas znowu razem (Aksamit/Trójka)
Conor Oberst
Conor OberstFoto: mat. promocyjne

Conor Oberst

Gra nam i śpiewa od dwóch dekad z okładem. A my słuchamy i podziwiamy - za Bright Eyes, Desaparecidos, The Mystic Valley Band, Monsters of Folk i oczywiście nagrania solowe. Mało jest dzisiaj w muzyce równie angażujących opowiadaczy, którzy w dodatku swoje historie podają w tak fascynującej oprawie, łączącej folk, country i rocka - wszystko to obowiązkowo z przedrostkiem "alt". Śpiewający poeta Conor Oberst wydał właśnie kolejny, znakomity album solowy, zatytułowany "Salutations", i ruszył w drogę ze swoim koncertowym zespołem. Pewnego sierpniowego wieczoru zatrzyma się w Katowicach, by i nam opowiedzieć coś ważnego i pięknego.

Arab Strap

Lepie niż dziennikarz "The Guardian" ująć tego nie można: "Rozpad Arab Strap uczynił świat miejscem lepszym, ale nie głębszym…". Emocje serwowane przez ten szkocki duet, choć prawdziwe – a raczej dlatego, że tak boleśnie prawdziwe - trudne były do zniesienia. Kiedy jednak ich zabrakło, wszyscy zrozumieliśmy, jak ważnym i unikalnym zjawiskiem w brytyjskiej muzyce przełomu stuleci był Arab Strap. W 2016 roku modlitwy fanów zostały wysłuchane - Aidan Moffat i Malcolm Middleton znowu stanęli razem na scenie, świętując 20 urodziny formacji. Cieszymy się, że impreza przedłużyła się na tyle, byśmy mogli powitać Arab Strap w Katowicach.

Thee Oh Sees

Gościliśmy ich już na OFFie, ale w tym przypadku o rutynie nie może być mowy. Od ostatniej wizyty w Katowicach Amerykanie zdążyli przecież wydać cztery pełne płyty - "Drop", "Mutilator Defeated at Last", "A Weird Exits" i "An Odd Entrances" - zmieni skład i parę razy wymyślić się na nowo. Jedno tylko, najważniejsze, pozostało bez zmian - nikt lepiej od tej kalifornijskiej formacji nie zna się na ślepej na gatunkowe granice garażowej psychodelii.

LVL UP

Trzecia płyta LVL UP, wydana z nalepką Sub Pop "Return to Love", to kwintesencja gitarowej energii i zarazem wzorzec amerykańskiego indie-rocka. Dowód na to, że Pavement, Neutral Milk Hotel czy Dinosaur Jr. mają pojętnych uczniów. Przed nowojorskim kwartetem kroczy też sława znakomitego zespołu koncertowego - co potwierdzili chociażby występami na ostatniej edycji festiwalu SXSW w Austin.

Anna Meredith

Sensacja sezonu, ale zostanie z nami na długo. Po entuzjastycznie przyjętym debiutanckim albumie "Varmints" oraz porywających koncertach na branżowych festiwalach Eurosonic Noorderslag i SXSW, nie ma cienia wątpliwości - narodziła nam się gwiazda. Charyzmatyczna osobowość sceniczna, ale też kompozytorka o śmiałej wizji. Recenzenci porównują ją do Björk czy Moderat, ale to nie wyczerpuje tematu. Meredith, absolwentka Royal College of Music, do niedawna stała współpracowniczka BBC Scottish Symphony Orchestra i Sinfonia ViVA, przemawia do nas własnym językiem, na nowo definiując granice nowej muzyki pop.

Ulrika Spacek

Kwintet z Londynu, w którego brzmieniu niewiele jednak znajdziecie elementów charakterystycznych dla brytyjskiej sceny - recenzenci ich debiutanckiego albumu "The Album Paranoia" sugerowali raczej wpływy krautrockowego transu i noise rocka z Ameryki. Czyli garaż, a lata… Ale druga płyta zespołu, zatytułowana "Modern English Decoration", ukaże się jeszcze przed festiwalem, więc wszystko jeszcze może się zdarzyć.

Sheer Mag

Wystarczy posłuchać epek tej grupy z Filadelfii, by wszystko stało się jasne - mamy do czynienia z zespołem, który mógłby z powodzeniem grywać u boku MC5, Stooges czy New York Dolls, ale miał pecha i nie zrobił kariery… Informacja, że powstali w 2014 roku niczego tu nie zmienia. Tak udanej mikstury wczesnego punka z hard rockiem kłaniającym się Led Zeppelin czy Thin Lizzy nie da się po prostu wymyślić. Tym trzeba żyć.


Czytaj także

Artur Rojek i kobiece ogłoszenia OFF Festivalu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:45
Gościem Anny Gacek był Artur Rojek, który opowiedział, jakie artystki odwiedzą w tym roku katowicką Dolinę Trzech Stawów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2017: PJ Harvey!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 19:45
PJ Harvey, Talib Kweli, Kwadrofonik i Artur Rojek, Helado Negro, Group A - artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu wszystko dzieli, ale łączy odwaga i konsekwencja w realizowaniu najśmielszych wizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto kolejni artyści OFF Festival Katowice 2017

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:45
- Zespoły, które pojawiają się w tym roku na Off Festivalu, w większości będą debiutować w Polsce - powiedział Artur Rojek zapowiadając kolejnych wykonawców, których będzie można usłyszeć i zobaczyć w wakacje w Katowicach.
rozwiń zwiń