OFF Festival 2018: powroty i debiuty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 21:00
– To bardzo mocne ogłoszenia, ucieszą fanów bardzo różnych gatunków muzycznych. Za każdym razem staram się pokazać OFF Festival od najbardziej interesującej i znamienitej strony, jako bardzo eklektyczną imprezę – zapowiadał Artur Rojek. 
Audio
  • Artur Rojek ogłasza kolejne gwiazdy OFF Festivalu i wyjaśnia, dlaczego nie wszyscy artyści, którzy się zapowiadali, przyjadą do Katowic (Aksamit/Trójka)
The Brian Jonestown Massacre
The Brian Jonestown MassacreFoto: mat. promocyjne

Kto wystąpi podczas 13. edycji Off Festivalu?

The Brian Jonestown Massacre

Od dawna tego chcieliśmy, wy również i podobno oni też – The Brian Jonestown Massacre w końcu trafiają tu, gdzie jest ich miejsce, na OFF Festival! Już od niemal trzech dekad podtrzymują w nas wiarę w rock’n’rolla. Brudną, niebezpieczną, autoironiczną, psychodeliczną muzykę gitarową. Od bluesa po shoegaze (i z powrotem), od kultowego debiutu "Methodrone" (1995) aż po ubiegłoroczny album "Don't Get Lost" – kolektyw dowodzony przez charyzmatycznego Antone'a Newcombe'a nigdy nie zawodzi.

Jon Hopkins Live

Zapewne rozważał karierę klasycznego pianisty, ale pochłonęły go współczesne brzmienia. Zaczęło się od posady klawiszowca u Imogen Heap, za tym poszła współpraca z Brianem Eno, który zaangażował go w nagrania płyty Coldplay. Później Jon współpracował m.in. z Davidem Lynchem, Zucchero i King Creosote, nagrywał muzykę filmową, ale konsekwentnie budował też własną karierę, jednego z najważniejszych producentów nowej elektroniki na Wyspach. Melodie snujące się na pograniczu jawy i snu oraz czyste, przestrzenne, szlachetne brzmienie, wydestylowane na nominowanym do Mercury Prize albumie "Immunity" (2013), to jego znaki rozpoznawcze. A już w maju, na kolejnej płycie, artysta zrobi następny krok w przyszłość IDM – i należy przypuszczać, że jego koncert na OFFie zostanie zdominowany przez nowy materiał.

Hańba!

"Najlepiej było przed wojną…" – próbują nas czasem przekonać staruszkowie. Cóż, słuchając Hańby! można być pewnym, że punk przed wojną rzeczywiście był najlepszy. Gościliśmy ich już na festiwalu, w 2015 roku, co jak się okazało, było brzemienne w skutki. Zarejestrowana w zabytkowej katowickiej dzielnicy Nikiszowiec sesja wideo, dla radiostacji KEXP z Seattle, uchyliła im drzwi na świat, a po koncercie na festiwalowej scenie podpisali kontrakt. Dwie płyty – "Hańba!" i "Będą bić!" – i jeden Paszport Polityki później krakowska zbuntowana orkiestra podwórkowa wraca na OFF-a, by z przytupem ostrzegać nas przed nami samymi.

Furia

Od występu na OFF-ie zdążyli zagrać trzy koncerty na Primaverze, a w kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, snuli natchnioną opowieść, inspirowaną malarstwem Teofila Ociepki, jednego z przywódców Janowskiej Gminy Okultystycznej. Wydali "Księżyc milczy luty", jeden z najlepszych polskich albumów 2016 roku. W krakowskim Starym Teatrze robili za upiorną kapelę weselną w wybitnym spektaklu Jana Klaty. A poza tym, po staremu – niezmiennie grają fenomenalne koncerty, są najbardziej nieprzewidywalnym reprezentantem nowej fali polskiego black metalu i zmieniają tę muzykę czy to się komuś podoba, czy nie.

The Como Mamas

Zbyt dużo ekstremalnych wrażeń? Przyjdź do mamy, ona zaśpiewa, utuli… Takiego zespołu jako The Como Mamas jeszcze na OFF-ie nie gościliśmy. Prosto z miasteczka Como, w delcie Missisipi, ale dzięki pośrednictwu nowojorskiej wytwórni Daptone (tej samej, która odkryła dla nas Charlesa Bradleya), przybywają do nas panie Ester Mae Smith, Angela Taylor i Della Daniels. Albumem "Get and Understanding" i towarzyszącymi mu koncertami zachwyciły nie tylko wielbicieli muzyki gospel, bo siła muzykalności i zaangażowania przekracza wszystkie bariery.

Coals

Śląski duet – Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski – który mimo skromnego stażu wystąpi na OFF Festivalu już po raz drugi. Kiedy u nas debiutowali, mieli na koncie tylko epkę "Homework" i już własny, unikalny charakter. To zwróciło uwagę ekipy KEXP, która nakręciła sesję Coals w Katowicach (a później kolejną – w Reykjaviku). Dalej były koncerty, zarówno w kraju, jak i na wielu zagranicznych festiwalach, a także debiutancki album "Tamagotchi", którym Coals spełnili pokładane w nich nadzieje – to nostalgiczna i eklektyczna wypadkowa inspiracji muzyków, od hip-hopu po synthpop, ale przede wszystkim zbiór świetnych, dojrzałych piosenek.

Moses Sumney

Kalifornijski pieśniarz, syn imigrantów z Ghany, protegowany Dave'a Siteka z TV On The Radio. Zaczynał karierę od występów m.in. przed Sufjanem Stevensem i Erykah Badu, co wiele mówi o unikalnym charakterze jego muzyki, która czerpie zarówno z folkowego (a nawet freakfolkowego) źródła, jak i z dziedzictwa soulu. Zadebiutował albumem "Aromanticism", który trafił na wiele list najlepszych wydawnictw 2017 roku. Słuchanie płyty Mosesa Sumneya to wydarzenie tak intymne, że aż trudno sobie wyobrazić, jakiego rodzaju emocje ten artysta może w nas obudzić na żywo.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Grizzly BearClap Your Hands Say Yeah z płytą "Some Loud Thunder", Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover, Aldous Harding, Oxbow, Bishop NehruKing Ayisoba i Jacques Greene.

***

OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 290 zł możecie już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 15 kwietnia lub do wyczerpania biletów z drugiej puli! W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 70 zł.

 

. 

***

Tytuł audycji: Aksamit
Prowadzi: Anna Gacek
Gość: Artur Rojek
Data emisji: 19.02.2018
Godzina emisji: 19.33

mat. prasowe/gs

Czytaj także

OFF Festival 2018. Znamy pierwsze gwiazdy!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:00
– To będzie pierwszy koncert Grizzly Bear w Polsce, podobnie jak pozostałych ogłaszanych dziś artystów – mówił Artur Rojek i dodał, że organizatorzy festiwalu od lat dostawali bardzo wiele próśb o sprowadzenie wspomnianej grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Off Festival 2018. Artur Rojek ogłasza w Trójce kolejnych artystów!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 20:00
– Element mieszania gatunków jest najprzyjemniejszą częścią mojej pracy. Mam nadzieję, że informacja o tym, kto zagra, ucieszy fanów muzyki – mówi dyrektor Off Festivalu Artur Rojek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2018: od rapu po noise

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 20:00
Oxbow was zadziwi, Bishop Nehru da do myślenia, King Ayisoba porwie, a Jacques Green rozkołysze – tym razem różne klimaty, niezmiennie znakomici artyści.
rozwiń zwiń