OFF Festival Katowice 2018. Artur Rojek ujawnia kolejnych artystów!

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 21:00
– Myślę, że sprawię przyjemność wielu osobom, które obserwują, co dzieje się na współczesnej scenie. Jednym z takich najczęściej wskazywanych festiwalowych "czarnych koni" jest George van den Broek. Debiutancki album jego projektu Yellow Days nosi tytuł "Harmless Melodies" – mówił w Trójce szef katowickiego festiwalu.
Audio
  • Artur Rojek ogłasza kolejnych artystów, którzy wystąpią na OFF Festival Katowice 2018 (Aksamit/Trójka)
Yellow Days
Yellow Days Foto: materiały prasowe

Oto kolejni artyści tegorocznego OFF Festivalu, których ogłosiliśmy w Trójce:

Aurora

Jej debiutancki, wydany w 2016 roku album, nosi tytuł "All My Demons Greeting Me as a Friend", co wiele mówi o muzyce Norweżki. Z jednej strony mamy bowiem jej krystaliczny głos i chwytliwe, popowe melodie, z drugiej – chłód i podskórny niepokój. Piosenki tak mroczne i przyjazne zarazem śpiewa się tylko w Skandynawii. Aurora Aksnes zaczęła tworzyć muzykę jako sześciolatka, jako nastolatka podpisała kontrakt z Decca Records, a kolejne lata to nieprzerwane pasmo sukcesów – znakomicie przyjęte single i płyta, trasy koncertowe, występy na największych festiwalach. Na początku br. wyrwała się z tego pędu, zaszyła w lesie we Francji, by skończyć drugi album. Podobno usłyszymy go jeszcze przed OFF Festivalem.

 

Yasuaki Shimizu

Japoński kompozytor, producent i saksofonista, którego karierę można liczyć już w dekadach. Współpraca chociażby z Ryuchi Sakimoto, Helen Merrill, Björk, Billem Laswellem, czy Peterem Greenawayem (przy soundtracku do "The Pillow Book") świadczy o tym, z artystą jakiego formatu mamy do czynienia. Niedawne reedycje kilku wybitnych, ale raczej kultowych niż popularnych płyt z początków jego kariery, na nowo odkryły muzykę Yasuaki dla zachodniej publiczności. Jej istoty nie sposób uchwycić słowami, bo saksofonista płynnie lawiruje pomiędzy jazzem, muzyką poważną, popem, a tradycjami muzyki japońskiej, ale trzeba to usłyszeć. 

Yellow Days

W 2017 roku George van den Broek skończył 18 lat, ale osiągnął też artystyczną dojrzałość. Jego debiutancki album "Harmless Melodies" to nie propozycja kogoś, kto się dobrze zapowiada, to manifest artysty, który wie, czego chce i jak to osiągnąć. Yellow Days jest songwriterem na miarę XXI wieku. Te jego lamenty mają w sobie szlachetność zakurzonych przebojów soulowych amantów sprzed dekad, ale też intymną atmosferę muzyki tworzonej w samotności i tylko dla siebie. Potrafią skusić ładną melodią, ale i zaskoczyć zupełnie współczesną partią syntezatora czy psychodelicznym skokiem w bok. Idealna ścieżka dźwiękowa do bezsenności pełnej sercowych rozterek.

Legendarny Afrojax

"Gdybym grał koncert na Narodowym…" – snuje plany Legendarny Afrojax w utworze "Nowy poziom deprawacji" z płyty "Nagrałem to, bo nie miałem kasy". Co by było gdyby, dowiecie się na jego koncercie na OFF-ie, choć mamy nadzieję, że to tylko licentia poetica... Afrojax, czyli Michał Hoffmann, dał się poznać jako wokalistka, kompozytor, producent i tekściarz, m.in. Afro Kolektywu i Poradni G. W swojej działalności solowej pozwala sobie jednak na przekraczanie granic, do których nie tylko nie zbliżał się w tamtych zespołach, ale które są tabu nawet dla największych polskich muzycznych buntowników. Podstawia nam pod nos krzywe zwierciadło i widok jest wyjątkowo obrzydliwy, ale na swój sposób oczyszczający. "Przecież ostrzegałem" – nosił tytuł debiut płytowy Legendarnego Afrojaxa. My również ostrzegamy. 

 

Sorja Morja

Senne, słodko-gorzkie wizje, w których nostalgiczne wspomnienie przeszłości miesza się z doświadczeniem codzienności tu i teraz. Na poziomie muzycznym równie fascynujące zestawienie dosadności post-punka z wrażliwością Stereolab, wpływów Lady Pank i Papa Dance. Debiutancki album Ewy Sadowskiej i Szymona Lechowicza, zatytułowany „Sorja”, choć krótki, bo niespełna półgodzinny, jest jedną z najbardziej intrygujących rodzimych płyt minionego roku. 


Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Grizzly BearClap Your Hands Say Yeah z płytą "Some Loud Thunder", Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover, Aldous Harding, Oxbow, Bishop NehruKing Ayisoba i Jacques Greene, a także The Brian Jonestown Massacre, Jon Hopkins Live, Hańba!, Furia, The Como MamasCoals oraz Moses Sumney.

***

OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 290 zł można już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 15 kwietnia lub do wyczerpania biletów z drugiej puli! W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 70 zł.

 

. 

***

Tytuł audycji: Aksamit
Prowadzi: Anna Gacek
Gość: Artur Rojek
Data emisji: 26.02.2018
Godzina emisji: 19.34

mat. prasowe/gs

Czytaj także

OFF Festival 2017: muzyka, która jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 19:42
W sierpniu OFF Festival Katowice 2017 odwiedzą najwybitniejsi, najbardziej śmiali i oryginalni twórcy światowej alternatywy - od Shellac, przez Daniela Johnstona po Silver Apples.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival 2018. Znamy pierwsze gwiazdy!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:00
– To będzie pierwszy koncert Grizzly Bear w Polsce, podobnie jak pozostałych ogłaszanych dziś artystów – mówił Artur Rojek i dodał, że organizatorzy festiwalu od lat dostawali bardzo wiele próśb o sprowadzenie wspomnianej grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival 2018: powroty i debiuty

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 21:00
– To bardzo mocne ogłoszenia, ucieszą fanów bardzo różnych gatunków muzycznych. Za każdym razem staram się pokazać OFF Festival od najbardziej interesującej i znamienitej strony, jako bardzo eklektyczną imprezę – zapowiadał Artur Rojek. 
rozwiń zwiń