OFF Festival 2019 – Veronica Vasicka, Dr. Rubinstein, VTSS i…

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:45
Najpierw akustyczne, oniryczne marzenia, później chłosta industrialnym techno – nasz festiwal zbudowany jest z kontrastów. Dziś do programu OFF-a dochodzi siedmiu nowych wykonawców.
Audio
  • Artur Rojek ogłasza kolejnych artystów, którzy wystąpią na OFF Festivalu 2019 (Aksamit/Trójka)
Veronica Vasicka
Veronica VasickaFoto: Jason Schmidt

OFF Festival 2019 OFF Festival 2019

Tęskno

Rzadko zespoły trafiają z nazwą tak doskonale zespoloną z muzyką, choć ten akurat mógłby się też nazywać Błogo. Ewentualnie Ciepło. Albo Magicznie. Wokalistka Joanna Longić i pianistka Hania Raniszewska ze swojej niesłychanej muzykalności i wrażliwości kreują unikalną, pozagatunkową atmosferę, dla której trudno znaleźć porównanie zarówno na polskiej, jak i światowej cenie. Nic dziwnego, że "Mi", debiut płytowy Tęskno, uważa się za jeden z najważniejszych polskich albumów 2018 roku.


tęskno, fot. Karolina Konieczna tęskno, fot. Karolina Konieczna

Veronica Vasicka

DJ-ka, producentka i muzyczna aktywistka, odpowiedzialna za ponowne odkrycie dla świata pionierów elektroniki z lat 80., założycielka labeli Minimal Wave i Cititrax. Najczęściej grywa w swym rodzimym Nowym Jorku – również w radiostacji, którą współzakładała: East Village Radio – ale ze swoimi setami, łączącymi postindustrialną elektronikę z undergroundowym techno zjeździła już cały świat.  


Juan Wauters Juan Wauters

Juan Wauters 

Kolejna fala popularności brzmień latynoskich jest faktem, ale jeśli myślicie, że prawdę o tej kulturze opowie wam Rosalía – po tym koncercie zmienicie zdanie. Tym bardziej, że nie będzie to po prostu prezentacja piosenek, ale bliskie spotkanie z fascynującą osobowością. Juan jest urodzonym w Urugwaju i wychowanym w Nowym Jorku pieśniarzem dnia codziennego. Karierę zaczynał w The Beets, sprawnie łącząc garażowego rocka z folkową wrażliwością, solo skłania się raczej ku tej drugiej. Wydany w tym roku album "La Onda de Juan Pablo" jest pierwszą płytą Wautersa zaśpiewaną w całości po hiszpańsku i zarazem muzycznym dziennikiem z podróży po Ameryce Łacińskiej. To zwykłe piosenki o zwykłym życiu – i w tym tkwi ich niezwykłe piękno.

Dr. Rubinstein

Marina Rubinstein urodziła się w Rosji, wychowała w Tel Awiwie i tam wsiąkła w kulturę klubową, ale skrzydła rozwinęła po przeprowadzce do Berlina. Jako Dr. Rubinstein regularnie dba o to, by takie miejsca jak Berghain czy //:aboutblank utrzymywały odpowiedni poziom nasycenia acid techno. 

VTSS

Martyna Maja – doskonale znana bywalcom imprez Brutażu i Jasnej 1 – wypływa ze swoim wysokooktanowym, surowym techno na szerokie wody. Podbija Berlin, nagrywa dla Intrepid Skin i Haven, dołączyła do nowojorskiego kolektywu Discwoman. Dlaczego właśnie jej kariera toczy się w takim tempie? Nie tylko to usłyszycie, ale i poczujecie każdą komórką ciała. 


VTSS, materiały prasowe VTSS, materiały prasowe

Tuzza

Benito i Ricci przyjadą do nas z… Warszawy. Poza tym, że Tuzza to po prostu świetny, newschoolowy hip-hop, uwagę zwraca koncept oryginalnie pomyślany i konsekwentnie realizowany. Twórcy "Fino Alla Fine" z klisz wykradzionych z amerykańskich filmów o mafii kreują obrazy nie tylko oryginalne, ale też celnie, choć ironicznie, opisujące polską współczesność. 


TUZZA, materiały prasowe TUZZA, materiały prasowe

The Real Gone Tones

Brakowało na OFF-ie prawdziwego, soczystego rockabilly – więc nadrabiamy zaległości, zapraszając The Real Gone Tones, ozdobę katalogu barcelońskiej El Toro Records. W muzyce warszawskiej formacji usłyszycie zresztą więcej, bo jest i miejsce na bluesa, jest na country, a to wszystko podane stylowo, z feelingiem, w elektryzującym dwugłosie Marli Marvel i Simona Paco Núñeza. 


The Real Gone Tones The Real Gone Tones

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS..., Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Daughters, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra "Underground Out of Poland", slowthai, Black Midi, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem , Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Ammar 808, Tirzah, Soccer Mommy, P.Unity, Wczasy, Entropia, Boogarins, Bamba Pana & Makaveli oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk“.

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. 

***

Tytuł audycji: Aksamit
Prowadzi: Anna Gacek
Gość: Artur Rojek
Data emisji: 13.05.2019
Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2019. Suede jedną z gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:58
Suede, jedna z najważniejszych gitarowych formacji lat 90. przyjedzie na festiwal po znakomitej płycie "The Blue Hour", Masecki Jazz Trio zagra m.in. muzykę z "Zimnej wojny", a Dezerter, legenda polskiego punka, swój kultowy debiut. Będzie też metal, soul, rap, synthpop… Wszystko, co najlepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2019: Foals i Stereolab dołączają do składu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:20
Chlubna przeszłość brytyjskiej muzyki, czyli Stereolab, jej znakomity dzień dzisiejszy, w postaci Foals i świetlana przyszłość, czyli Octavian, to tylko część nazw, które wzbogaciły program festiwalu. Poza tym jak zwykle szeroko – od folkloru po kosmiczny metal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2019: Jarvis Cocker i podróże, które kształcą

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 19:20
Kluby Chicago, islandzkie pustkowia i polskie drogi – wszystkie te miejsca odwiedzimy nie ruszając się z Katowic. Do tego powitamy na OFFie jednego z najważniejszych twórców brytyjskiej muzyki alternatywnej.
rozwiń zwiń