Między samodzielnością a nadopiekuńczością

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:00
- Samodzielność to bardzo trudny temat, zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Bo nikt nas nie uczy, kiedy jest na nią dobry moment - mówiła w Trójce Katarzyna Rozmarynowska, psycholożka.
Audio
  • Goście Katarzyny Pruchnickiej rozmawiają m.in. o nadopiekuńczości i samodzielności (Godzina wychowawcza/Trójka)
Psychologowie są zgodni, że danie dziecku bezpiecznej wolności jest czasochłonne i trudne, ale w przyszłości opłacalne
Psychologowie są zgodni, że danie dziecku bezpiecznej wolności jest czasochłonne i trudne, ale w przyszłości opłacalne Foto: Pixabay/Olichel

Tuż obok pięknego i silnego słowa "samodzielność" pojawia się dużo trudniejsze i nie do końca ładne, czyli "nadopiekuńczość". Co zrobić, by nie przekroczyć tej cienkiej linii? Uczyć samodzielności czy pozwolić dzieciom, by same jej się nauczyły? W dyskusji na ten temat wzięły udział zaproszone ekspertki, a także słuchacze, którzy dzwonili z pytaniami oraz uwagami.

Zapraszamy do słuchania audycji, w której nie zabrakło też dobrej literatury dziecięcej oraz spojrzenia na wychowanie męskim, ojcowski okiem.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Iwona Centka (psychoterapeutka), Katarzyna Rozmarynowska (psycholożka), Tomasz Bułhak (autor bloga i książki "Tata w budowie"), Agnieszka Stróżyk (tłumaczka literatury szwedzkiej)
Data emisji: 5.07.2016
Godzina emisji: 0.05

ei/mk

Czytaj także

Uważaj na to, co przekazujesz swojemu dziecku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:59
- Dzieci chłoną emocje rodziców niewidzialnym systemem wrażliwości. Smutna i niezadowolona mama przekazuje dziecku smutek i niezadowolenie - mówi psycholog dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak najlepiej odpocząć podczas urlopu?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 15:00
W pierwszym odcinku nowej audycji "Godzina wychowawcza" rozmawialiśmy między innymi o tym, jak odpocząć podczas rodzinnego urlopu.
rozwiń zwiń