Piekło i niebo, czyli rodzeństwo okiem psychologów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:00
- Tak naprawdę do końca nie da się przygotować dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Zawsze zaczynają się wtedy trudne uczucia - mówił w Trójce psychoterapeuta Krzysztof Górski.
Audio
  • Psychologowie rozmawiają o relacjach między rodzeństwem (Godzina wychowawcza/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/roakley1

O czym zatem należy pamiętać, przygotowując malucha na to, że rodzina się powiększy? - Możemy powiedzieć dziecku, że mama będzie zajęta, że będzie ktoś nowy w rodzinie. Ale przede wszystkim trzeba mu powtarzać, że nadal będzie wyjątkowe i bardzo kochane - podpowiadała psycholog Janka Rykowska.

Goście Trójki podkreślali, że rodzeństwo budzi miłość i sympatię, ale też złość i zazdrość. Jak sobie z tym radzić? Jak problemy braci i sióstr zmieniają się z wiekiem? Kiedy rodzice powinni wkroczyć w relację między rodzeństwem? Między innymi o tym mówili goście zaproszeni do studia, a także słuchacze, którzy telefonowali w trakcie audycji.

W audycji nie zabrakło też praktycznych rad dla rodziców, którzy zastanawiają się nad wyborem nosidła dla malucha. Marlena Świrk, doula, edukatorka i propagatorka karmienia piersią i noszenia dzieci w chustach, opowiedziała o tej coraz bardziej popularnej, w niektórych środowiskach bardzo modnej alternatywie dla nosidła. W "Godzinie wychowawczej" była też tradycyjnie propozycja książkowa. Z Ewą Świerżewską rozmawialiśmy o książce "Jak dwie krople wody" Francuzki Vanessy Simon-Catelin.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Janka Rykowska (psycholog kliniczna z Fundacji Sto Pociech), Krzysztof Górski (psychoterapeuta i trener z Fundacji Sto Pociech), Marlena Świrk (doula, edukatorka), Ewa Świerżewska (recenzentka)
Data emisji: 19.07.2016
Godzina emisji: 0.05

ei/mk


Czytaj także

Jak wychowywać i nie rozpieszczać?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 09:00
"Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. (...) Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj na to, co przekazujesz swojemu dziecku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:59
- Dzieci chłoną emocje rodziców niewidzialnym systemem wrażliwości. Smutna i niezadowolona mama przekazuje dziecku smutek i niezadowolenie - mówi psycholog dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między samodzielnością a nadopiekuńczością

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:00
- Samodzielność to bardzo trudny temat, zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Bo nikt nas nie uczy, kiedy jest na nią dobry moment - mówiła w Trójce Katarzyna Rozmarynowska, psycholożka.
rozwiń zwiń